Нарушения в психиатриите ни
Да се определи национален клиничен ръководител
с изпълнителна оперативна отговорност и власт за вземане на решения за програмата за реформа, препоръчва ЕПА. Той трябва да бъде избран съвместно от МЗ и Министерство на труда и социалната политика (МТСП) и да докладва директно и на двамата министри. Също така експертите препоръчват да се създаде национална работна група под председателството на националния клиничен ръководител, която да ръководи и изпълнява програмата за реформа.
Според ЕПА трябва да се отделят 10% от бюджета
за здравеопазване за психично здраве и да се увеличат заплатите на квалифицирания персонал, като същевременно се подобряват чрез обучения уменията и моралът на работещите в сферата.
Международните експерти препоръчват още да се осигурят различни, но еднакво хуманни и висококачествени среди за грижи за всички пациенти с психични заболявания, включително за старост и детска психиатрия, зависимости, умствено увреждане и съдебна психиатрия.
Важно е да се преодолее и страхът,
че реформата ще доведе до намаляване на средствата за психично здраве, включително закриване на болнични легла. От ЕПА поставят фокус и върху изпълняването на националните планове за преодоляване на дискриминацията и подобряване на отношението към хората с психични заболявания. Международните експерти зоват и за подобряване на имиджа на психиатрите и всички работещи в областта.
Препоръките включват още да се подобри обучението
по психотерапия и психосоциални интервенции, както и значително да се увеличи броят на обучаваните във всички психиатрични специалности, включително детска и съдебна психиатрия.
Не на последно място е и извършването на перманентен мониторинг на напредъка в реформата на психичноздравните услуги в България.
В тази връзка от ЕПА апелират да се определи метод,
основан на доказателства, за измерване на качеството на услугите и резултатите от програмата (например продължителност на престоя, разходи за грижи, качество на обслужване) и на ниво пациент (например възстановяване, удовлетвореност, маркери за социално приобщаване).
НЦОЗА стартира поредица от обучителни семинари
за общопрактикуващи лекари, психолози и социални работници от цялата страна, съобщи от своя страна доц. д-р Христо Хинков, директор на НЦОЗА Сред темите са: психичното здраве като част от общественото здраве; депресия, тревожност и самоубийство; епидемиология на хроничните незаразни болести и др.
Психиатричната помощ в България се нуждае от организационно
и финансово укрепване, каза д-р Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване. Решаването на натрупаните проблеми може да се постигне чрез обединяване усилията на отговорните институции, медицинските специалисти и неправителствените организации за формиране на правилните политики, които да гарантират навременна, съвременна и комплексна медицинска помощ на пациентите с психични заболявания, добави тя.
700 джипита на ден ползват е-здраве
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
Инсултите с 20% по-малко за осем години
НЗОК със стандарт за борба с корупцията
Пренасочването на деца не може да е трайно решение
Главният проблем за педиатрията остава финансирането на дейностите в болничната помощ, казва д-р Благомир Здравков
Онкоболни отказват изследвания заради пари
Скача смъртността от рак без биомаркери
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова
НОИ избира бази за рехабилитация за 2025 г.
Крайният срок за подаване на предложенията за участие в процедурата е 14 февруари