След по-малко от месец стоматолозите трябва да разполагат с амалгамни сепаратори. Както clinica.bg. вече писа изискването трябва да бъде спазено от 1 януари и важи за всички дентални практики. Това предвижда вече издадената Наредба за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения.
Тя е подписана от здравния министър Кирил Ананиев и колегата му Нено Димов. Според новите изисквания лечебните заведения, в които се използва дентална амалгама т.е. премахват се пломби с амалгама или се премахват зъби, съдържащи такива пломби трябва да се оборудват със специални за целта сепаратори.
а
Те трябва да "събират" дори и най-малките
частици останали при използваната вода по време на манипулация. Устройствата трябва да отговарят на критерии за ефективност. "Амалгамните сепаратори осигуряват ниво на задържане най-малко 95 % от частиците амалгама", пише в Наредбата.
а
За да се спазят новите разпоредби
денталните практики ще трябва да се оборудват с новите устройства. Контролът по спазване на правилата ще бъде от страна на РЗИ.
Целта на МЗ и министерството по околната среда и водите е да се ограничи вредното влияние на живака върху хората, който се съдържа в тези пломби.
Общо за двете възрастови групи здравноосигурени - под и на 18 години, е осигурен обстоен преглед за установяване на орален статус - веднъж за съответната календарна година, казват експертите
Наносребърният флуиорид, който е разработен по екологичен метод и неговата основната цел е да предложи безопасно минимално инвазивно решение, казва д-р Антония Паланкалиева
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм