Жените у нас печелят по-малко

Дискусията, посветена на Деня на равното заплащане между мъжете и жените, е организирана от Конфедерацията и Фондация "Фридрих Еберт". Според вицепрезидента КНСБ Чавдар Христов проблем у нас са утвърдените стереотипи, момичетата да се насочват към образование и професии, които са по-ниско платени. 44 на сто от жените у нас са в риск от бедност - повече от половината заети жени са концентрирани в ниско платените отрасли, в които средната работна заплата е от 670 до 900 лева, при средна заплата 1135 лева.
Заетостта на жените преобладава в две от трите
най-ниско платени икономически дейности, при това с по-ниска работна заплата от тези на мъжете. По думите на Христов всички тези данни кореспондират с по-ниската пенсия на жените с 27.7 на сто от тези на мъжете, по-голямата бедност и социално изключване. Д-р Хелене Кортлендер, директор на фондация „Фридрих Евберт" за България заяви, че още от самото начало, в ЕС все още има средна разлика в заплащането на жените и мъжете от 16.3 на сто.
Съществуват огромни различия между 28-те държави-членки.
Докато разликата в заплащането на жените и мъжете в Италия и Люксембург е само 5.5 на сто, то в Естония е 26.9 на сто, а в България e около 14.4 процента. Секторите в България с най-голяма разлика в заплащането са здравеопазване (30 на сто), преработваща промишленост (25 на сто) и финанси (22 на сто). Има обаче и обратни различия - в строителството мъжете получават с 13 процента по-малко от колегите си жени, а в административните дейности - с 25 на сто.

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Да бъдем страна в договорния процес

2823 трудови злополуки у нас за година

МТСП работи за ръст на майчинските

Сестринските практики да се финансират

Майчин дом поема ражданията от Перник

Детската болница в Бургас готова до декември

Искаме договори за качество с НЗОК

1 лв. такса в болница е популизъм
