Още 4 кандидати за нови болници
Въпреки всички декларации на управници и специалисти, че лечебниците у нас са много, те не спират да никнат като гъби. Още четирима кандидати за нови болници има през тази година. Трима от тях фигурират в официалната справка на здравното министерство за лечебните заведения, които са поискали разрешение за дейност през първите 10 месеца на 2018 г. Последната отваря врати утре и макар че се води разширение на сега съществуващата болница „Св. София", на практика е най-голямата нова структура на пазара за тази година.
Две диализи и една болница за долекуване са другите три лечебници, които са поискали разрешение за дейност от МЗ през 2018 г. Едната диализа се намира във Варна и се казва „Виртус Медика", а другата е вече печално известният център „Омега" във Видин. Заради появата му изникнаха поредица от скандали в региона, където от години има и публична диализа. Новият кандидат за болница за долекуване пък е СБР „Св. Елена" във Варна, но според здравните власти тя не отговаря на нормативните изисквания и засега няма как да получи разрешение за дейност. Четвъртата болница, която е и най-голяма, е разширението на „Св. София" в столицата. На практика това е нова болница с още 7 операционни зали, хемодиализен център, хоспис за възрастни хора, реанимация и 393 болнични легла.
Заявките за разширение дейността на клиниките
обаче не се изчерпва само със строенето на нови болници. До началото на този месец още 30 са заявленията за разширение или преобразуване на сега съществуващите болници. На практика от 28 области, желания за промени липсват само в 11 – Перник, София област, Габрово, Добрич, Ловеч, Монтана, Сливен, Силистра, Ст. Загора, Търговище и Хасково. Най-много пък са желанията за увеличаване на дейностите на болниците в големите градове като София, Варна, Пловдив. Така например в столицата ЦПЗ „Н. Шипковенски" ще разкрие съдебно психиатрично отделение, „Св. Ив. Рилски" – отделение по инвазивна гастроентерология, НКБ – отделение по ангиология, „Аджъбадем" – второ отделение по нуклеарна медицина. Масово болниците отново разкриват и очни отделения.
Само в столицата с нова офталмологична
клиника ще се сдобие „Вижън", тя ще е на нов адрес, очно отделение ще отвори и Пирогов, офталмология ще разкрие и „Св. Марина" във Варна. Интерес болниците започват да проявяват и към детските болести. Във ВМА – Варна ще се разкрие кабинет по педиатрия в ДКБ, в разградската болница „Св. Ив. Рилски" – отделение по неонатология, а в плевенската „Авис Медика" – детска ревматология. Клиниките продължават да разширяват и дейността си по рехабилитация и урология. В Първа частна МБАЛ във Враца, какво и в „Ат Дафовски" в Кърджали ще отворят врати отделения по урология, болница „Вита" по физикална рехабилитация във Велинград ще се разшири с филиал в Поморие, а в УМБАЛ – Плевен ще се сдобият с клиника по пластично-възстановителна хирургия, а в МБАЛ-Шумен с ревматология и с пневмология и фтизиатрия.
Не е ясно дали няма да се появят и други
кандидати за нови лечебници или дейности до края на годината. Опитите на здравните власти да ограничи появата на все нови и нови клиники остават безуспешни. Този път с бюджета на здравната каса за 2019 г. се залагат нова порция от рестриктивни мерки за откриване на нови лечебни заведения, както и за проверка на това дали сега действащите отговарят на медицинските стандарти. Ако те бъдат приложени на практика, има шанс да намалят автоматично броя на болниците ни поне на половина. За съжаление годините досега показаха, че силата на държавата да изиска спазването на законите в здравеопазването не е голяма. Затова единствената надежда за регулиране на този ненужно развиващ се пазар може би остава промяната на здравно осигурителния модел, за което настоява и здравното министерство. Опитът досега обаче показва, че вероятността да се постигне воля за реализирането на подобна крачка, така че тя да бъде най-вече в интерес на пациентите, не е никак голяма.
50% от жените не ходят на прегледи за рак на гърдата
Броят болници генерира дефицит на кадри
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО
Поне 146 са опитите за нови болници
Пациенти искат центрове за редки очни болести
Българската хирургия следва развитието на световната
Нови четири вещества стават наркотични
НЗОК с 13% ръст на бюджета за 2025 г.
Не сме изгодни на политическите лобита
Заради бездействието на властите, бизнесът пое благотворително финансирането на амбулаторните практики за здравни грижи, казва Анелия Атанасова