Интервю

Кешовите плащания в болниците са около 7%

22-08-2016 08:25
Клиниките все още рядко ползват амбулаторните процедури, по-евтини са, казва проф. Петко Салчев
Снимка: Стандарт
Кешовите плащания в болниците са около 7%
Мария
Мария
Чипилева
chipileva@gmail.com
Националният център по обществено здраве и анализи обобщава информацията от всички лечебни заведения в страната. Какво показват данните за разходите и приходите на болниците, правилно ли са остойностени клиничните пътеки, по които им плаща НЗОК, попитахме проф. Петко Салчев. Той е директор на Дирекция "Класификационни системи, стандарти и иновации" в НЦОЗА.
- Проф. Салчев, какво показват данните за разходите на лечебните заведения в болничната помощ?

- Ние следим структурата на разходите в няколко направления - национално ниво, университетските болници, областни, общински, частни. Тя показва, че най-голям е относителният дял – 38,92%, за заплатите на персонала. Следва делът на медикаментите – почти 30%. На трето място са медицинските консумативи, които използват лечебните заведения. В останалата част имаме сравнително еднакво разпределение на разходите. В четиригодишния период, който наблюдаваме се вижда непрекъснато завишаване на разходите на национално ниво за заплата на персонала. През 2012 г. те са били 27,55%, а сега стигат до 38,92%. При медикаментите има едно непрекъснато движение на разходите – от 23 % през 2012г. те рязко скачат на 33% през 2013г., а в момента са около 30 %.

- С какво си обяснявате тази динамика при лекарствата?

- Трябва да се изследва допълнително, но вероятно причината са различните регулаторни механизми – едната година се плаща едно, другата година друго. Освен това наблюдаваме, че при университетските болници средният разход за заплата през 2015 г. е по-нисък от националния – 33%, а най-висок е при общинските болници – почти 48%. Прави впечатление също, че има повишаване на разходите за заплати в частните лечебни заведения, където процентът е около 42. Най-малко средства за медикаменти се заделят в общинските болници – около 14%, тоест основното перо там отива за заплати и по-малко за дейността.

- Логично ли е да има толкова голяма разлика?

- Логично е, защото различните лечебни заведения са така структурирани, че те покриват определени нива на помощта. Например в университетските болници е ясно, че отделят повече средства за медикаменти и консумативи, защото при тях отиват най-тежките случаи. Но въпреки, че при тях заплатите са по-малко като относителен дял, не смятам, че са по-малко като абсолютно стойност.

- Има ли нещо по-особено в структурата на разходите при частните болници?

- Не, те почти повтарят структурата при областните болници. Интересното е, че голяма част от частните лечебни заведения всъщност са на нивото на областните.

- При разходите за медикаменти може ли да се види по отделните диагнози, какво се случва?

- Да, проследяваме ги по клиничните пътеки. В тях почти се повтарят процентите от националната структура – 38% отиват за заплати на персонала и около 30% за медикаменти. Като за всяка клинична пътека има различно съотношение на разходите. Има такива, в които основно парите са за заплати. В други те отиват основно за медикаменти.

- От отчетите, които анализирате, става ли ясно, какъв е процентът на приходите на лечебните заведения по клинични пътеки и други плащания?

- В лечебните заведения, които подават при нас информация, някъде от 5 до 7 процента са кешовите плащания. Последната година има задържане на разпределението на приходите и разходите на болниците.

- Има ли разлика в структурата на приходите при частните и държавните болници?

- Това не мога да кажа, ние гледаме процентите средно за страната.

- Какво показва анализът на стойностите на клиничните пътеки – има ли подценени и надценени?

- Да, всяка година ние правим анализ и го предоставяме на министерството на здравеопазването. Той се извършва на база на това как се преизчисляват относителните тегла и на база на това, какви са цените, договорени с касата и реалните разходи, които правят лечебните заведения. Има пътеки, които са надценени, има и такива, които са силно подценени. Например при тази за вирусен хепатит цената, която плаща касата е 353 лева, а реалният разход е 1500 лева. Палиативните грижи също са силно подценени. Но има и силно надценени пътеки. Такава е за периферни и черепно мозъчни нерви – касата плаща 13 500 лв., а реалният разход е около 900 лв. При полиорганната недостатъчност, която изисква продължително лечение, цената на пътеката е 1500 лв., а реално разходите са за 25 дена, тоест 26 хил. лева на болница, което е нормално, там има много лекарства. Има и такива пътеки, които са точно остойностени като физикалната терапия. Нашата идея е, че внимателното им следене за продължителен период ще помогне да се намери оптималната цена за всички пътеки.

- От колко време правите тези анализи?

- От четири години. И сме задължени от нашия правилник на определени периоди да изготвяме анализи, които да изпращаме в министерството.

- Има ли голяма разлика в годините при надценените и подценени пътеки?

- Почти едно и също е, защото самите пътеки не са променени в този период. Има малко мърдане на цените нагоре или надолу. Но структурата се запазва почти една и съща.

- Ако се вземе под внимание анализът и се остойностят реално клиничните пътеки, ще се увеличи ли общата сума, която касата плаща?

- Не, просто ще се преразпредели ресурса, така че да отговаря реално на разходите за лечение.

- Как сте калкулирали реалните разходи за пътека?

- Не ги калкулираме ние, те се отчитат от болниците и включват всичко – медикаменти, заплати. Това, което нашият софтуер прави е, след като болниците се отчетат, да съотнесе разходите им към отделния пациент или отделната пътека. Те се отчитат по идентична методология и няма как да стане грешка. В момента модула, който работи за отчитането на разходите е в самото лечебно заведение. И един от проблемите е, че трябва да мине през втори модул, който да го изпрати при нас. Идеята е тази година това да става директно, централизирано, за да няма съмнение дали лечебното заведение влага или не всички разходи.

- Всички лечебни заведения ли се отчичат?

- Наредба 21 изисква всички лечебни заведения, които работят с публичен ресурс, да изпращат данни при нас. За съжаление обаче, тя не ни дава възможност да санкционираме, ако това не се случва. Можем само да им пращаме писма с молба да предоставят данните.

- Анализирате ли и, какво е качеството на работа на болниците?

- Анализираме, какво лекуват болниците, успеваемостта на лечението не е наша работа.

- Има ли подбор на пътеки от лечебни заведения?

- Да, но той е свързан с нивата на компетентност, с възможностите да се върши дадената интервенция. Някои частни заведения, прави ми впечатление, че поемат по-тежки случаи, отколкото някои областни и общински болници. Но най-тежките пациенти отиват в частните или университетските болници, зависи къде имат подходящата апаратура.

- Натъкнали ли сте на други интересни изводи по време на анализите?

- Да, гледахме амбулаторните процедури и при тях прави впечатление, че има ниска използваемост от страна на лечебните заведения, защото са по-евтини. Но според мен все още няма навика и да се работи с тях, защото това е нов тип дейност и документация.


Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Тя е за вакантното място на втори такъв, срокът за подаване на номинации е пет дни
Хематологията в Силистра с апел за кръв

Хематологията в Силистра с апел за кръв

За по-добри условия за кръводарителите и нуждаещите се настояват доброволческа организация, съобщиха от БОДК
Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

6 млн. от тях ще бъдат поети от държавата за изграждане на хангари за хеликоптерите, останалите 39 млн. за обновяване на центровете за инсулти в областните болници обаче няма да се осигурят
Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Седем дневен срок даде здравната комисия на всички тях и на неправителствения сектор, за да си кажат мнението за потенциалните кадрови промени

„Кроношпан“ пак започва да работи

„Кроношпан“ пак започва да работи

Това става след окончателното решение на Върховния административен съд, съобщиха оттам
Управителят на НЗОК подаде оставка

Управителят на НЗОК подаде оставка

За мен е ясно, че нямам политическа подкрепа, пожелавам успех на наследника си, каза той
Обвиненията към мен са неверни

Обвиненията към мен са неверни

Право на управляващите е да изберат с кого да работят, не мога да се съглася обаче, че една кадрова промяна се обосновава с внушения и неистини, казва проф. Момчил Мавров
 Край на дървесните полени след юни

Край на дървесните полени след юни

Това е последният месец, през който те ще ни създават дискомфорт, липата е с най-голям принос за него, съобщават от НЦЗПБ
Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Ако ДБ наистина желае разграждане на модела "Борисов - Пеевски" в здравеопазването, защо не иска оставката на управителя на НЗОК, на шефа на ИАМН и на председателя на Здравната комисия
Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Някой от предходните екипи на МЗ да обясни, защо с цяла година се забави обявяването на конкурса, казва проф. Иван Литвиненко
1 2 3 4 5 ... 652 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм