Добавките, пълни с лекарства

„Закупихме 108 хранителни добавки
от популярни интернет сайтове в България. Анализите бяха проведени съвместно с Изпълнителната агенция по лекарствата и други три сертифицирани лаборатории за изпитване на хранителни добавки и лекарствени продукти. Изпитваните проби бяха заслепени, кодирани, поставени всяка в отделен стерилен плик и така предоставени на лабораториите с приемно-предавателен протокол", разказа Елина Георгиева.
Именно в част от тези проби установили нарушенията.
Така например от 23 добавки за увеличаване на мускулната маса вместо протеини, аминокиселини, антиоксиданти и омега 3 мастни киселини се оказало, че половината от тях съдържат анаболи. При 26% от всичките 108 изследвани проби е установено наличие на необявени съставки. 59% пък не отговарят на изискванията за етикетиране, тъй като на тях няма етикет на български език с информация за състава и предназначението им, сочат още резултатите.
Ежедневният прием на такива добавки,
може да се окаже вреден за хората, които ги смятат за безопасни и не предполагат за наличие на лекарства и други вещества. Съответно те не са наясно и със страничните ефекти, които биха могли да причинят на организма, сочат изводите от дисертацията. „Потребителите трябва да бъдат особено внимателни при употребата на хранителни добавки. Важно е да внимаваме откъде купуваме хранителни добавки, да следим дали те имат етикет на български език със съдържание, дозировка и предназначение", казва Георгиева. Според нея
е добре да се потърси съвет от лекар или фармацевт,
особено, ако добавките се вземат редовно или се пият в комбинация с лекарства. За да защитят здравето на потребителите, от МУ-Пловдив, заедно с Министерство на здравеопазването и ИАЛ са подготвили информационна брошура за потребителите относно опасностите при покупката на хранителни добавки от интернет. Тя ще бъдат разпространявана основно в училища и други места, където се събират млади хора, които често залитат по добавки за отслабване или пък за трупане на мускули, обясни още Елина Георгиева.

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Верификацията оздрави веригата за доставка на лекарства
Вече над шест години българската система за верификация работи успешно, Каква е равносметката от въвеждането й, всички субекти ли я ползват, изсветли ли фармацевтичния пазар, какво да очакваме на него, попитахме Илияна Паунова.

Aктуализират формулата за цените на лекарства за инфекциозни болести

НЗОК очаква 270 млн. дефицит от болниците

Възобновяват доставките на онколекарство

Тръгна контролът на лекарствата в реално време

ПП иска увеличение на заплатите на сестрите
От партията ще внесат решение минималното трудово възнаграждение да стане 90% от СРЗ, а на младите лекари без специалност - до 125%

Увеличават и таксата за лекарствата с протокол

Пациентите искат да са в работната група за биомаркерите

МЗ финализира е-търга за лекарства до дни
Другата седмица се очаква да е ясно кой е спечелил поръчката за доставка на онкомедикаменти в публичните болници