И доплащането в окото на Надзора
Доплащането в болниците и по точно как да се извадят парите под масата без да се легализира искането на кеш от пациентите до безкрай. Това е една от основните теми на дебат между членовете на Надзорния съвет на касата по време на заседанието за бюджета на фонда за 2019 г. Ясно решение на проблема обаче така и не се намира.
Повод за дебата става една от промените, които здравно министерство предлага за следващата година - министерството да публикува официални медико-статистически данни за лечебните заведения, за да има прозрачност.
„Много е важно всички лечебни заведения
да оповестяват цените на медицинските услуги, по които работят, независимо дали са по каса или извън каса, като за целта ще дефинираме формат за това и те издават финансови документи на пациентите за проведеното от тях лечение. Това е нещо важно и ново. Регламентираме го законово", казва Жени Начева, председател на Надзора и зам. здравен министър.
„Важно е, че тази Агенция за медицински
надзор ще контролира и цените, които са над цените на клиничните пътеки. Да речем 100 лева по каса, така наречената национална цена, 120 агенцията ще контролира основанието за тази цена защо да бъде 120, а не 100", добавя здравният министър Кирил Ананиев. Това обаче буди притеснение в членовете на Надзорния съвет, че по този начин ще се отвори вратата за неограничено искане на пари от пациентите.
„Ако се оповестят цените излиза, че аз,
като дойда като осигурен и касата покрива 100 лв., а той е написал 150 лв., аз трябва да се бръкна и да платя 50 лв. отгоре. Това трябва да стане ясно, че не може да е така, че става въпрос за здравнонеосигурени или по друг казус", опасява се д-р Иван Кокалов от КНСБ. За да няма подобни злоупотреби, д-р Дечо Дечев предлага или осигурените пациенти да са в листа на чакащи и да не доплащат или да си плащат лечението 100%, ако не искат да чакат.
„Като искаш да си платиш, вадиш си от джоба
и си плащаш цялата стойност, а не от каса и частично. И тогава вече може да си имат ценоразпис", обяснява той. Друг вариант, за да няма злоупотреби през избора на екип например е да се въведат по-строг ред за осъществяването му.
„Могат да се въведат правила кой може да бъде избиран. На базата на капацитети", обяснява той. Здравният министър пък предлага изборът на екип да е част от в доброволното застраховане. До решение как да не се увеличи доплащането обаче не се стига.
„Шейново“ осъдена да плати 120 000 лева
80% от кожните алергии са професионални
Трябва да работим заедно за пациентите
Част от средствата по НПУ под въпрос
ЕК прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане и ни уведоми, че редица ключови етапи не са изпълнени
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия
България първа по хоспитализации в ЕС
Лечението в болница преобладава в държавите, в които има и най-много легла на глава от населението, отчита новият доклад на ОЕСD и ЕК
Сътрудничеството с Израел за детското здраве напредва
Споразумението между двете страни включва и помощ за създаването на националната болница, то беше обнародвано днес
Новото ръководство за предсърдно мъждене е по-практично
Тази година Европейското дружество по кардиология обнови гайдлайните за предсърдно мъждене. Как бе сформиран екипа, кои са основните промени и прилагат ли се те у нас, попитахме доц. Васил Трайков.
МС одобри поредната нова болница
Често чукаме на затворени врати
Много е трудно да намерим медицински специалисти, които да имат желание да работим заедно, казва Лидия Витанова