Въпросите са повече от отговорите
Първо, трябва да се знае какво става с Правителствена болница
Второ, трябва да се знае дали Детската болница ще е административно и териториално отделно, макар и в един общ парк. Навсякъде по света има такива болнични паркове, в които има различни независими структури. Това е по-добрият вариант, защото Педиатричната болница трябва да се ръководи от добър мениджър. Освен това болницата трябва да има много силно педиатрично приствие на компетентни и квалифицирани ръководители на съответните специалности. Друго, което е изключително важно - финансирането. Как ще стане обезпечаването й. Защото в крайна сметка може да се окаже, че на едно място се събират звена, които са относително по-добре финасирани и звена, които са недофинансирани чувствително.
Ако се остави вътре да се преразпределят средствата,
изкарани от едни за сметка на други, това още в началото си е страхотен конфликт и от тази идея няма да се роди нищо добро. Например детската кардиохирургия е финансирана относително прилично, това се отнася и до някои специалности на детската обща хирургия. Има специалности като детската пулмология, които са крайно недофинасирани и ако трябва средствата изкарани от едни специалности, да бъдат пререзпределени за издръжката на другите недофинасираните звена, без намесата на държавната помощ, това ще създаде конфликти още в началото. И тази система няма да работи.
В известна степен съм отимист и в известна степен не съм,
Защото събирането на едно място на тези различни специалности първо ще улесни пациента във всеки смисъл - ще бъде обслужван по-добре, по-качествено, на едно място без да се разкарва. От друга страна съм притеснен от това, че се събират абсолютно разнородни специалности с различна степе на техническа, материална и финансова обезпеченост и ако една високотехнологична специалност, каквато е нашата отиде на едно място и останалите се приравняват към нея с помощта на държавата, това ще дърпа всичките други към нагоре. Ако я няма тази грижа и ние се приравняваме към останалите най-много да потънем и ние с тях.
От тук нататък трябва да се знае как
ще бъде финасирана тази болница. Може да бъде смесено финасирането, от НЗОК донякъде, директно субсидирана от страна на държавата. Освен това какви ангажименти държавата ще поеме за обучението и квалификацията, специализацията на хората работещи там. За сега всичко е оставено на самотек. Всеки се грижи сам за себе си. Въпросите са изключително много. Ако някой е сметнал, че взимайки такова решение това е формалност и може да излезе утре по телевизията и да каже „ама как да не правим нищо за децата, ето за децата с увреждане даваме 150 милиона, сега правим детска болница-откъсваме най-скъпото от себе си, привилегиите които имаме за лечението", значи всичко е демагогия. Но нека не мислим негативно. Аз лично смятам, че намеренията са добри, но всичко това трябва да бъде обмислено. И аз бих казал така, да бъде обмислено от средното поколение лекари, които имат да работят поне още 10-15 години, имат квалификацията и административни позици, а не да бъде обмислено и да бъде взимано ката решение от хора на 75 години, макар и бивши педиатри.
МЗ на финала с търга за строук-центровете
МЗ си търси нов дом
Здравната каса влиза в дългова спирала
За първи път от години, през тази бюджетът на здравната каса няма да стигне, защо се стигна дотук, какви мерки са нужни, за да се сложи ред в системата, попитахме проф. Петко Салчев.
1/3 от надлимитните приходи са в София
Повече са минали профилактичен преглед
През полугодието на тази година броят им е нараснал със 103 хиляди в сравнение със същия период на миналата година
Улеснен достъп до лечение на пациентите с ревматични заболявания
Дават още 26 млн. за надлимитна на болниците
Засилват контрола върху недекларирания труд
Съдът вкарва системата в още по-задънена улица
За първи път от години, през тази бюджетът на здравната каса няма да стигне, за да покрие разходите за болнична помощ и то с много. Защо се стигна дотук, какви мерки са нужни, попитахме д-р Стефан Константинов.