преговори

Касата да плаща още за прием в болница

20-11-2018 13:55
Настояваме да се въведе предхоспитализационен минимум от изследвания, които да се покриват допълнитено, каза д-р Иван Маджаров Касата да плаща още за прием в болница
Гергана
Гергана
Добрева
kapry@abv.bg
Здравната каса да плаща за изследванията, които са нужни при прием в болница извън сегашното финансиране по клиничните пътеки. Затова настояват от Българския лекарски съюз (БЛС). Искането им оповести лично председателя на съсловната организация д-р Иван Маджаров във връзка със забележките на медиците към бюджета на НЗОК за догодина.

Изследванията, които сега са нужни, за да се приеме човек в болница, да се извършват от лечебните заведения и да се покриват от касата, поиска д-р Маджаров. В момента тези изследвания се прехвърлят на личните лекари и изяждат от направленията им или пациентите си ги плащат сами, защото разходът за тях не е калкулиран в пътеките, които плаща касата. Затова от БЛС искат да се въведе предхоспитализационен пакет, в който да влиза заплащането на изследванията за пациентите преди прием в болница.


„Това означава, да бъде гарантирано на пациента,

че няма да се лута между болницата и личния лекар при нуждата да му се осигурят изследвания, които са му необходими при постъпване в болница. Сега в момента формално е записано, че те са за сметка на болницата, ако го приеме. Но има много случаи, в които лечебното заведение го приема, оказва се, че пациентът не може да бъде опериран, защото има показатели, които не позволяват и трябва да бъде изписан. Тези изследвания обаче остават за сметка на болницата.

Другият вариант, който често се случва

е болницата да препрати пациента към джипито, той да направи изследванията, което също е недопустимо. Направленията и средствата предвидени при общопрактикуващите лекари са за друго, а не за изследвания за прием в болница", обясни д-р Маджаров. С предхоспитализационния пакет според медиците бюджетът на джипитата и специалистите ще остава наистина за извънболнична помощ. За да гарантират това, от съсловната организация настояват и за фиксиране на парите на касата по пера. Засега обаче те не срещат разбиране от управляващите, което е и основната ябълка на раздора с тях.


„Максимум 40% от населението на България


над 18 години минават на редовните профилактични прегледи. Нашето желание е този процент да се увеличи. А с вкарването на това недоносче вторичния профилактичен преглед, вие сами си направете сметката какво се случва. Ние не може да обхванем 40 на сто от населението дори веднъж ", каза д-р Николай Брънзалов член на УС на БЛС и общопрактикуващ лекар. Според изчисленията на БЛС определените средства за вторичен профилактичен преглед са в размер на 7 милиона лева. Към момента много малка част от тях са усвоени. Без фиксирането на бюджета по пера обаче, те ще изтекат в други направления.


Освен това БЛС настоява разговорите


по бюджета на касата да започват през месец март-април. А текстовата част по НРД да може да се отваря по всяко време. Лекарите искат да има една „твърда част в НРД", за да не се лутат медиците в новостите и да получават непрекъснати глоби за това. Лекарите искат веднъж завинаги да се намали и все по-голямата бумащина, с която ежедневно трябва да се борят.


Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Тя е за вакантното място на втори такъв, срокът за подаване на номинации е пет дни
Хематологията в Силистра с апел за кръв

Хематологията в Силистра с апел за кръв

За по-добри условия за кръводарителите и нуждаещите се настояват доброволческа организация, съобщиха от БОДК
Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

6 млн. от тях ще бъдат поети от държавата за изграждане на хангари за хеликоптерите, останалите 39 млн. за обновяване на центровете за инсулти в областните болници обаче няма да се осигурят
Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Седем дневен срок даде здравната комисия на всички тях и на неправителствения сектор, за да си кажат мнението за потенциалните кадрови промени

„Кроношпан“ пак започва да работи

„Кроношпан“ пак започва да работи

Това става след окончателното решение на Върховния административен съд, съобщиха оттам
Управителят на НЗОК подаде оставка

Управителят на НЗОК подаде оставка

За мен е ясно, че нямам политическа подкрепа, пожелавам успех на наследника си, каза той
Обвиненията към мен са неверни

Обвиненията към мен са неверни

Право на управляващите е да изберат с кого да работят, не мога да се съглася обаче, че една кадрова промяна се обосновава с внушения и неистини, казва проф. Момчил Мавров
 Край на дървесните полени след юни

Край на дървесните полени след юни

Това е последният месец, през който те ще ни създават дискомфорт, липата е с най-голям принос за него, съобщават от НЦЗПБ
Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Ако ДБ наистина желае разграждане на модела "Борисов - Пеевски" в здравеопазването, защо не иска оставката на управителя на НЗОК, на шефа на ИАМН и на председателя на Здравната комисия
Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Някой от предходните екипи на МЗ да обясни, защо с цяла година се забави обявяването на конкурса, казва проф. Иван Литвиненко
1 2 3 4 5 ... 664 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм