Касата да плаща още за прием в болница
(0).jpg)
Изследванията, които сега са нужни, за да се приеме човек в болница, да се извършват от лечебните заведения и да се покриват от касата, поиска д-р Маджаров. В момента тези изследвания се прехвърлят на личните лекари и изяждат от направленията им или пациентите си ги плащат сами, защото разходът за тях не е калкулиран в пътеките, които плаща касата. Затова от БЛС искат да се въведе предхоспитализационен пакет, в който да влиза заплащането на изследванията за пациентите преди прием в болница.
„Това означава, да бъде гарантирано на пациента,
че няма да се лута между болницата и личния лекар при нуждата да му се осигурят изследвания, които са му необходими при постъпване в болница. Сега в момента формално е записано, че те са за сметка на болницата, ако го приеме. Но има много случаи, в които лечебното заведение го приема, оказва се, че пациентът не може да бъде опериран, защото има показатели, които не позволяват и трябва да бъде изписан. Тези изследвания обаче остават за сметка на болницата.
Другият вариант, който често се случва
е болницата да препрати пациента към джипито, той да направи изследванията, което също е недопустимо. Направленията и средствата предвидени при общопрактикуващите лекари са за друго, а не за изследвания за прием в болница", обясни д-р Маджаров. С предхоспитализационния пакет според медиците бюджетът на джипитата и специалистите ще остава наистина за извънболнична помощ. За да гарантират това, от съсловната организация настояват и за фиксиране на парите на касата по пера. Засега обаче те не срещат разбиране от управляващите, което е и основната ябълка на раздора с тях.
„Максимум 40% от населението на България
над 18 години минават на редовните профилактични прегледи. Нашето желание е този процент да се увеличи. А с вкарването на това недоносче вторичния профилактичен преглед, вие сами си направете сметката какво се случва. Ние не може да обхванем 40 на сто от населението дори веднъж ", каза д-р Николай Брънзалов член на УС на БЛС и общопрактикуващ лекар. Според изчисленията на БЛС определените средства за вторичен профилактичен преглед са в размер на 7 милиона лева. Към момента много малка част от тях са усвоени. Без фиксирането на бюджета по пера обаче, те ще изтекат в други направления.
Освен това БЛС настоява разговорите
по бюджета на касата да започват през месец март-април. А текстовата част по НРД да може да се отваря по всяко време. Лекарите искат да има една „твърда част в НРД", за да не се лутат медиците в новостите и да получават непрекъснати глоби за това. Лекарите искат веднъж завинаги да се намали и все по-голямата бумащина, с която ежедневно трябва да се борят.

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират
