Изоставаме в лечението на инсултите
51 042 са били хората с исхемични инсулти, които са се лекували в болниците в страната през миналата година, показват данните на здравната каса. Едва 313 от тях са получили по-модерната терапия, при която се прави тромболиза. Това е под 1% от всички случаи, а в повечето развити държави тази цифра е над 3-3.5%.
Как да познаем инсулта?
- Остро главоболие - Гадене - Повръщане - Парализа на ръка, крак или друга част на тялото - Изтръпване на крайниците от едната страна на тялото или на лицето - Внезапна загуба на говор |
Болниците, които лекуват инсулти у нас са над 110. В 70 от тях през тази година се извършва по-модерната терапия. В повечето обаче до нея стигат едва по един-двама души за цялата година. Напрактика над половината от инсултите с тромболиза се правят в 5-6 болници в страната. Според данните на касата за миналата година сред тях са «Токуда» (53), «Св. Анна» в столицата (51), «Св. Марина» във Варна (38), МБАЛ Шумен (19), МБАЛ Търговище (16). В останалите клиники броят на случаите гравитира около десетина или дори по-малко. В големи болници като ВМА, Пирогов, «Св. Георги» в Пловдив са се извършвали по 1-2 тромболизи, показват още данните на НЗОК.
Ситуацията е аналогична и през тази година. Отличник засега е «Св. Анна» с 50 тромболизи. Болницата е на път да се превърне в един от основните центрове за модерно лечение на инсулти, тъй като тя беше избрана и от здравно министерство за въвеждането на още един метод – стентирането. Държавата ще плаща устройствата, които се слагат на пациентите в тази болница и в още три – ВМА, Пирогов и «Св. Георги». Броят им е крайно недостатъчен за цялата страна, но все пак е някакво начало.
Липсата на добра организация и бързо придвижване на пациентите до болниците е основният проблем за ниският брой на тромболизите, смятат лекарите. В Австрия броят на исхемичните инсулти, които се лекуват по този начин е 15%, у нас обаче пациентите се карат късно в клиниките, казва д-р Ивайло Петров. Той е началник на Отделението по нервни болести в МБАЛ Шумен. Според него причините за това са двустранни. От една страна трябва да се повиши квалификацията на кадрите в спешна помощ, от друга трябва да се обучат и самите пациенти, защото те не разпознават симптомите на инсулта, категоричен е той. А времето в случая е ключово.
До 4.5 часа след първите симптоми може да се приложи по-модерния метод на лечение. Колкото по-рано започне терапията обаче, шансът за успех е по-голям за пациента. Всеки 15 минути спестено време преди започване на прилагането на тромболизата осигуряват допълнителен месец пълноценен живот. Затова средният период за повечето специализирани медицински центрове в Европа, Америка и Австралия е 70-80 минути. У нас обаче пациентите много често пристигат след третия час от началото на симптомите. За да не се случва това, хората трябва сами да ги разпознават и веднага да водят близките си в болниците, смятат специалистите.
Главчев поиска дигитална здравна карта
Искаме нормална среда за привличане на младите
МЗ купува онкоапаратура за 14 болници
Заплатата за сестра в градина и болница еднаква
МС ще обжалва решението на СГП за "Мама и аз"
"Св. Георги" с 12 млн. печалба
Приходите в болницата и ДКЦ-то към нея са за 152 млн., а разходите за 139 млн. показва официалният отчет
Да има гъвкави решения за кадрите
Обучаваме млади лекари в Израел
Това е една от дейностите, която предвижда двустранния план за сътрудничество за майчиното и детското здравеопазване
Пак въвеждат търгове за частните болници
Предложението за промени в ЗОП е одобрено от МС и ще се гледа от следващия парламент