Кабинетът разрешава новите болници
Не парламентът, а кабинетът ще разрешава новите болници. Това предвиждат поправките на ГЕРБ на бюджета на здравната каса за 2019 г. Те бяха внесени непосредствено преди края на деня днес, когато изтича и срока за депозирането им. Опозицията даде своите малко по-рано.
С два месеца ще разполага Министерски съвет, за да каже дали ще позволи в страната да се построи още една болница. Ако тя иска да работи с касата, становище дали има пари за нея, ще дава и фондът. Преценката има ли нужда от нова болница ще се взема на база потребностите на населението според здравната ни карта, която в момента не работи. Анализът пък ще прави новата агенция „Медицински надзор", която трябва да се създаде.
Тя ще разполага с 45 дни за тази цел.
Остават изискванията бъдещите инвеститори да представят и тригодишен бизнес план за развитието на клиниката си, както и декларация за произхода на парите си. Новите дейности пък няма да се разрешават от кабинета, както предлагаше здравното министерство, а от ресорния министър, както е и в момента.
От ГЕРБ предлагат и други промени.
Изискването касата да плаща за болнично лечение само, ако то е извършено от лекар на основен трудов договор в съответната клиника, ще търпи изключения за регионите с липса на медици. То ще се дава от Надзорния съвет на НЗОК по предложение на директора на съответната регионална каса.
Макар и променена, остава пререгистрацията на лечебните заведения. Срокът за привеждане в съответствие с изискванията за болници от една година се променя на 6 месеца. След това новата агенция започва проверки на лечебните заведения по график. Тези, които не съответстват на правилата, ще бъдат затваряни.
Шест месеца ще бъде и срокът
за подготвяне на правилата за добра медицинска практика от съсловните организации вместо досегашните три, които им даваше здравното министерство. Даването на статут на университетски болници по досегашните правила пък ще се запази до 1 април, гласят още редакциите на ГЕРБ. Кой ще е окончателният вариант на здравната реформа ще стане ясно в зала.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев