2201 трудови злополука за 9 месеца
2201 са трудовите злополуки в страната за първите девет месеца. Изплатените обезщетения за тях за полугодието са близо 4 млн. лв. Това показват данните на Националния осигурителен институт (НОИ).
Най-голяма част от трудовите злополуки – 1810, са станали на работното място, а 391 по пътя за него или за дома. Повече са пострадалите мъже – 1342, срещу 850 жени. Най-голяма част от тях са в сферата на държавното управление - 174, сухопътния транспорт – 163, здравеопазването – 113, търговията – 106 и образованието – 95. Високият брой на травматизма в тези области според експертите в НОИ се дължи най-вече на големия брой заети там, както и на невъзможността инцидента да бъде прикрит от работодателите.
С фатален изход са завършили 66 от злополуките.
Най-голяма част от тях са били в сферата на транспорта, растениевъдство и животновъдство, производството и строителството. Общо за шестте месеца на годината НОИ е изплатил 4.2 млн. лв. за болнични заради случаи на трудова злополука. Те са за покриване поне на едно обезщетения за 2851 пострадали.
Качеството на работното място пряко влияе върху трудовите инциденти, а този показател се влошава все повече, смятат експертите по трудова медицина у нас.
Една от причините за влошаването
качеството на работното място е фиктивната оценка на риска, смята проф. Невена Цачева, основател на катедрата по трудова медицина в МУ-София. Според нея останалите фактори, които влияят на трудовите злополуки са микроклимата, шума, вибрациите, организацията на трудовия процес – физиологичните режими на труд и почивка. Огромен проблем е и извършването на сложни дейности от нискоквалифициран персонал, както често се случва в строителството. Работниците са с много ниска и не добра трудова култура, която често не отговаря на никакви изисквания.
„Говоря за тютюнопушене, употреба на алкохол,
хранене на работното място, липса на лични предпазни средства", коментира проф. Цачева. Затова и там броят на злополуките е висок.
Друга причина за трудовите злополуки е бърнаутът. Той е много чест в сфери като хуманното здравеопазване, смята тя. Лекарите вместо да излязат в болнични продължават да работят, което води до инциденти в най-хуманната професия, обяснява проф. Цачева.
Въпреки това трудовите злополуки намаляват
Броят им за първите девет месеца на тази година е 2201, а за същия период на предходната година е достигал 2 911. Почти два пъти по-малко са и трудовите злополуки с фатален изход. Преди 10 години те са били 180, а сега - 66. Повече за трудовата медицина и добрата работна среда четете утре в интервюто с проф. Невечна Цачева.
202 000 нарушения на труда за 2024 г.
Инспекторите по труда са установили 3601 души, работещи без договор и са спрели 692 опасни обект
Родителите сами да поделят правата за децата
15 500 души на работа през ноември
Вдигат вноската за пенсия от 2026 г.
Каква е давността на отпуска
Тя е две години, срокът за ползване на платената почивка от 2022 г. изтича на 31 декември, напомнят от ГИТ
Да се създаде методология за МРЗ
НСТС ще гледа данъчните закони
Заседанието по промените в тях, които предлага министерство на финансите ще се състои в понеделник
Увеличението на МРЗ с 15% крие риск
То ще се отрази изключително негативно на работодателите в малките населени места и в секторите с ниска добавена стойност, смятат от ССИ
Вдигат заплатите в АСП
Догодина линията на бедност става 638 лв., реши още Министрески съвет
Разходите за труд растат с 15%
Най-голямо е увеличението в държавния сектор и образовнанието - с над 26%, в здравеопазването те са се увеличли с близо 16%