Опозицията готова с ремонта на бюджета
Опозицията вече е готова с предложенията си за ремонт на бюджета на здравната каса за 2019 г. Днес в края на работния ден изтича срока за внасянето на забележките на депутатите към парите на сектора за догодина, както и към идеите за доста основни промени на здравната система, които успоредно с тях иска да направи ресорното министерство.
Очаквано най-много са корекциите на БСП. Оттам предлагат да отпаднат всички корекции на основните здравни закони, с които се предлага прехвърляне на фонда за деца към касата, пререгистрация на болниците, одобряването на новите лечебници от парламента, създаване на нова агенция за контрол на системата, в която се влива и ИАТ, промени във финансирането и сроковете за влизане в реимбурсация на лекарствата и още много изменения.
Също така от левицата смятат,
че парите на здравната каса за догодина в приходната и разходната си част трябва да се завишат от 4.350 млрд. лв. на 4.494 млрд. лв. и съответно вместо 250.7 млн. лв. за специалистите в изъвнболничната помощ да отидат 334.895 млн. лв., а в резерва на касата да останат вместо 127.105 млн. лв. -131.380 млн. лв.
Забележките на ДПС са доста по-скромни.
Оттам настояват да отпадне пререгистрацията на лечебните заведения, а новите болници да не се одобряват от партиите. Също така съсловните организации да разполагат не с три, а с шест месеца, за да напишат правилата за добра медицинска практика.
Редакции, макар и малки, имат и от ВОЛЯ.
Оттам искат болниците да не получават автоматично право да покриват дълговете си и да си купуват апаратура с парите от продажбата на свои имоти, както искат от МЗ. Също така да се прехвърлят 60 млн. лв. от парите за лекарства за домашно лечение с протоколи към тези за рак. До късния следобед на последния възможен ден за внасяне на корекции по бюджета на касата нямаше публикувани сериозни промени от управляващото мнозинство – ГЕРБ и ОП. Най-вероятно те ще постъпят в края на работния ден.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев