НДК светва в лилаво в събота

Ангиоедем е популярен медицински термин,
който описва остър оток на кожата или лигавиците, който може да бъде животозастрашаващ, когато обхваща горните дихателни пътища. Редките форми на ангиоедем са съвкупност от няколко различни състояния, от които най-известното е наследствения ангиоедем, при който липсва един важен плазмен белтък (С1 инхибитор). Този белтък е отговоря за контрола на различни имунни механизми, а липсата му предразполага към поява на повишена пропускливост на кръвоносните съдове и оток.
В България първата диагноза на пациент е поставена през 1972 г.
в клиниката по алергология на УМБАЛ „Александровска". У нас болните с това заболяване са между 140 и 700 души, реално обаче са диагностицирани едва 80. Причината за това е неспецифичната клинична картина. Покосените от заболяването получават подкожни оттоци, които се влошават в рамките на 24 часа, за разлика от алергичните реакции, които могат да продължат и седмица.
Болните получават коремни кризи,
а болката не се повлиява от аналгетична и спазмолитична терапия. Понеже симптомите имитират остър хирургичен корем, може да се стигне до ненужна хирургична намеса, споделят специалистите. Отоците, които ангажират орофаринкса създават висок риск от смърт от задушаване. Заболяването е наследствено и се предава от поколение на поколение. Важно е пациентите да знаят, че приложението на кортикостероиди и антихистамини не дава резултат. През трите конгресни дни в шест сесии ще бъдат представени и дискутирани над 20 теми, свързани с разновидностите на алергиите, тяхното лечение и начините да бъдем полезни на пациентите с такива заболявания като специалисти и като общество.

Разпети петък е!

Безплатни прегледи за рак на гърдата в София

21 лектори на научен конгрес на БЗС

Лекари от 3 специалности на авторитетен форум

Булмедика започва на 29 май

Седмица на здравето в Дулово

Фестивал за здравето в Елин Пелин

Кръводарителска акция в Сливен

Безплатни прегледи за жени в София
