Ромите в Пловдив с безплатен лекар

Разположен в непосредствена близост до един от ромските квартали в града в центъра работят медиатори, педиатър, специални педагози, логопед, психолог, физиотерапевти. Офелия Велкова, директор на центъра, разказа как майките от малцинствата се насочват за допълнителни изследвания от гинеколога, който е на разположение в центъра. Така, ако той забележи проблем или пък във фамилията има вече обремененост, свързана с увреждане, майката се праща за допълнителни специализирани изследвания. Ранната интервенция на уврежданията е специализирана услуга, но тя ще бъде безплатна по новия Закон за социалните услуги. Когато се роди дете с увреждане, усилията са да се получи подкрепа на място. „Най-важното при нея ще е координацията с болниците - в момента, в който се роди дете с увреждане, човек от услугата трябва да отиде да подкрепи родителите на място, защото много често моментът на изоставяне на детето се случва непосредствено след раждане", обясни Елена Кременлива, директор на дирекция „Социално включване" на Министерство на труда и социалната политика.
За по-доброто семейно консултиране в центъра работят екип
от двама социални работници, медицинска сестра, юрист, акушер-гинеколог. Те, освен за здравословните проблеми, спомагат и за разрешаването на социално-битовите. В ромската махала работата протича на терен. Срещат се с хората, разговарят с тях, помагат им да си намерят работа, да завършат образаванието си и да се справят с трудностите, които имат. Пред центъра пристига родилка. В бебешката количка за новороденото получава първият съвет от педиатъра – да ползва омазняващ крем за бузките му. Социален работник я разпитва за плащанията от НОИ. Съветват я да вземе персоналния си код и да провери в интернет, а ако не се справи сама, може да дойде на място, за да проверят заедно.
Основен фукс е работата с деца с увреждания.
Те получават подкрепа от психолог и специален педагог и физиотерапевт. Често наред с един проблем се констатира и друг, свързан с ранното детско развитие. Затова за малчуганите се организират и летни училища, с които се наваксват пропуските в усвоения учебен материал и български език. Центърът работи и за осигуряване на здравна детска консултация и дейности по превенция на заболяванията. Там екип с медицински специалисти от педиатър, стоматолог, медицинска сестра и медиатор проследяват развитието на детето още от влизането му в центъра. „Работили сме по много случаи, свързани с необходимост от настаняване на жени и деца с наше посредничество в кризисни центрове, деца в тежка семейна ситуация, посредничим за намиране на работа, съдействали сме на някои да завършат образованието си", разказа директорът на центъра.
Двамата, назначени медиатори пък на терен
са спомогали за издирването на деца от малцинствата и за тяхното ваксиниране по време на епидемията от морбили миналата година. На място те са разговоряли с роднините на детето, за да обяснят, колко е важно то да бъде ваксинирано и проследено здравослловното му състояние. Понеже често майчиният език на детето е цигански или турски, медиаторът е този, който осъществява връзката на здравните власти с общността. Интегрираното предоставяне на подкрепа е регламентирано в новия закон за социалните услуги. Така напрактика общностният център функционира редом до детска градина. По този начин много по-лесно децата, които имат проблеми, се насочват към общодостъпните услуги от центъра.
Общностният център работи и с родителите на децата с увреждания.
Дошли за една консултация, родителите често се изправят пред необходимостта от по-нататъшна подкрепа, защото наред с едни забавяния в детското развитие, са констатирани и други. „Много е трудно. Когато дойде родител на дете с увреждане, на който са съобщили за пръв път, че детето му е има увреждане, е необходимо паралелна работа и със самия родител", разказа Кънева. Консултациите за ранно детско развитие по новия закон са общодостъпни услуги. Основно право на потребителите е да избират доставчиците. В закона се регламентира, че общодостъпните услуги ще се ползват без насочване, оценка и сключване на договор. Всяко лице ще има право на информация и консултация от дирекция „Социално подпомагане" и от общината за услугите, които може да ползва. Центърът функционира редом с детска градина. Така напрактика се предоставят интегрирани здравни социални услуги, както е регламентирано в новия нормативен акт. Центърът за общностна подкрепа в Пловдив не е единствен.
Такива има създадени в още 66 общини.
Първо с взаимно споразумение и финансиране от Световна Банка, а в момента със средства от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси". От услугите в него се възползват около 360 души, а комбинирането на социални, здравни, образователни услуги ще се случва регламентирано с влизането в сила на новия закон. Засега директорът на центъра в Пловдив признава, че с директора на детската градина експериментират в прилагането на идеята. Новият закон дава правната регламентация как тези услуги да могат да се случват и като финансиране, и като стандарти и като правила. Затова и фокусът е върху развитието на интегриран подход, какъвто е примерът от Пловдив. За кратко центърът не е функционира докато започне финансирането му по оперативната програма. Офелия Велкова разказа: „Хората си търсеха услугите, търсеха си центъра. Колегите, които работят тук са дългогодишни специалисти и професионалисти". Според нормативните правила общодостъпни ще са услугите за консултиране, свързани с ранно детско развитие, консултация на бъдещи родители, когато те не са в риск. Ако те са непълнолетни, услугата се води специализирана. Тогава режимът на ползване изисква насочване от местната община. В закона, който е поставен на обществено обсъждане, се запазва кръгът на хората, които ползват социални услуги без заплащане – това са децата и хората без доходи.

7% ръст на средствата за деца със СОП

Подкрепата за деца със СОП не е ефективна

Извеждат над 3200 души от домовете за хора с увреждания

Правят платформа за превод на жестов език

Ръст на помощите за деца с увреждания

Редица проблеми с ТЕЛК остават нерешени

Повече средства за децата с увреждания

НСТС гледа линията на бедност
Социалното министерство предлага тя да е 526 лв. за 2024 г., тристранката ще обсъди и промените в данъчните закони, от които зависят приходите за следващата година

535 с псхичини разстройства изведени от болниците
