Застрахователите са за демонополизация
Пълна демонополизация на здравната каса и въвеждане на втори доброволен стълб на застраховане без формиране на задължително доплащане за пациентите. Това са основните идеи за промяна на здравноосигурителния модел, който предлагат от Асоциацията на българските застрахователи в работната група за болнична помощ, която създаде здравното министерство за доизбистряне на концепциите си за реформа. Според тях това ще доведе до осигуряването на достъпна и качествена здравна помощ без да се натоварват допълнително хората, както се предлага в концепцията на властта.
В модела, който предлагат от асоциацията първият стълб остава задължителен с вноска от 8%. В този случай се дефинира ясен основен пакет, който се поема при условията на пълна конкуренция от НЗОК и застрахователите. Хората сами избират къде да се запишат, ако не го направят, тогава остават в касата. От своя страна фондовете нямат право да отказват желаещите, независимо от здравословното им състояние, тоест няма да има селекция според риска им. За сметка на това обаче фондовете с повече тежки пациенти ще получават по-голямо финансиране. Идеята е всички пари от 8% здравни вноски да се събират от НАП, след това да се разпределят на фондовете според броя на записаните в тях хора.
Всеки застраховател обаче ще дава 40%
от тези приходи в Изравнителен фонд, където тези пари ще се преразпределят на база риска на застрахованите хора. Така например, ако един застраховател има повече рискови клиенти, ще получи след това повече, отколкото е дал. А друг, ако има само млади и здрави хора, ще получи по-малко пари, отколкото е внесъл за преразпределяне. Освен това част от средствата от 8-те процента вноска ще се дават и в Гаранционен фонд в случай, че някой застраховател фалира.
Основният пакет, на който всеки ще има право,
ще подсигурява в максимална степен основните здравни нужди. В него няма да има клинични пътеки, за сметка на това ще влизат някои физиотерапевтични процедури и дентални грижи, дейността на джипитата, специалистите в извънболничната помощ, амбулаторни грижи, някои хоспитализации, лекарства. Застрахователите предлагат да плащат дори някои психично-здравни услуги, включително болнична грижа до максимум три години. Също така диета и хранене, помощ със санитарни линейки или медицински транспорт при заболявания в резултат на заседнал начин на живот, физиотерапия за хора с хронични заболявания.
Ако не са доволни от услугите на фонда си,
хората ще имат право всяка година да го сменят. Застрахователите пък няма да са длъжни да сключват договори с всички болници и лекари в страната, ако не са доволни от качеството на услугите им. В същото време те ще имат задължението да предоставят помощ на пациента, ако е необходимо, за да намери болница или лекар.
За втория стълб на доброволното осигуряване ще останaт всички услуги извън основния пакет. Тоест там всеки фонд ще може да надгражда както количествено, така и качествено предоставянето на различни дейности срещу съответните премии за желаещите хора.
За разлика от предложението на здравно министерство
с тези идеи за реформа не се натоварва автоматично всеки човек да доплаща от джоба си и се гарантира възможност за овладяване на своеволно растящите цени от страна на болниците и медиците, както и на ниското качество на услугата, което предоставят. Тези ефекти ще станат реалност чрез осъществяването най-накрая на селективното договаряне от страна на застрахователите и касата, което с този вариант се залага. Също така се предлага разширяване на основния пакет, който всеки човек може да получи срещу 8% вноска, с жизнено необходими дейности като профилактика, физиотерапия, дори психиатрична помощ и медицински транспорт. Но, за да е сигурно, че всичко това може да бъде гарантирано с тази осигуровка, без да се стигне до изваждане на важни диагнози от сегашния пакет на здравната каса, е нужно да се видят детайлни предложения и реалните им остойностявания. Не е ясно дали предложението на застрахователите ще влязат в окончателния вариант на здравното министерство. Министър Кирил Ананиев вече заяви, че ревизиран вариант на реформата на базата на настоящите дискусии може да очакваме в началото на следващата година.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев