Вдигнаха заплатите на медиците
KTД определя минималните осигурителни прагове на лекари и медицински сестри, но не всички лечебни заведения успяват да се съобразят с договорените заплати, заради недостиг на средства. Средно между 15-20% е увеличението на минималните заплати или около 200 лв. за следващата година, каза д-р Камен Данов от КТ "Подкрепа". "Удовлетворени сме от разбирането, надяваме се да има увеличение и в заплащането на служителите в РЗИ", коментира той. Както clinica.bg първа написа възнаграждението за медицинските сестри ще е поне 900 лв.
Толкова ще взимат специалистите в държавните
структури като Центровете за спешна помощ, психиатричните болници, центровете по трансфузионна хематология, както и в училища и детски градини. В университетските болници възнагражденията ще са минимум 950 лв. Увеличението е чувствително, нo все още е далеч от исканата от БАПЗГ стартова заплата в размер на 1500 лв.
За лекарите със специалност в областните болници основната заплата се покачва до 1150, а в университетските до 1250лв.. В момента те взимат около 950 лв. За шефовете на клиники стартовата заплата ще е между 1350-1500лв.
Затруднения в заплащането на тези нови прагове
биха имали лечебни заведения в затруднено финансово положение като Ловешката и Врачанската болница, обясни още д-р Данов.
Дори и с увеличението обаче, новите възнагражденията са с около 5-7% под средните заплати за съответните длъжности в сектора и много под средните нива на заплащане в страната, разясни още той.
Работодателите няма защо да се притесняват от повишенията, смята д-р Иван Кокалов от КНСБ. „Всеки работодател, който изпитва затруднение, идва в отрасловия съвет и виждаме какви са възможностите и какво може да се постигне", каза той. Д-р Кокалов постави
въпроса и за несправедливото разпределение
на парите в сектора. „Няма как да търсим качествена медицинска помощ, когато една медицинска сестра получава 5-10 лв. над минималната заплата. Има такива случаи", каза още той. "Надявам се подписаният договор да стимулира работещите в системата и да повиши удовлетвореността и на пациенти, и на лекари", коментира от своя страна Кирил Ананиев. Toй изрази надежда, че заложените в КТД възнаграждения ще могат наистина да бъдат изплащани
и че параметрите са една добра база за по-нататъшно развитие.
Тежките диспропорциите в заплащането
в големите градове и малките населени места са сериозен проблем, обясни д-р Мими Виткова, представител на КРИБ и бивш здравен министър. „Това е публична тайна и ако този тристранен съвет начело с МЗ не намери и не формира система, в която да се изгладят тези неравности, ние ще бъдем свидетели на това как цялата здравна система с изключение на няколко големи града ще остане без кадри. Каквото и да се прави с минимална заплата не може да се задържат кадри. А диспропорциите са много тежки-от трицифрени до петцифрени", категорична бе тя.
КТД не бе подписан от БТПП и АИКБ, които са част от представителите на работодателите. Липсата на подписа им обаче не е решаващ, уточни д-р Иван Кокалов. Останалите работодателски организации КРИБ и БСК разписаха КТД.
Скача смъртността от рак без биомаркери
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова
НОИ избира бази за рехабилитация за 2025 г.
Крайният срок за подаване на предложенията за участие в процедурата е 14 февруари
Как да получите отговор на въпросите си от НЗОК
Искаме контрол на хоспитализациите
Въпреки постъпването на много повече пациенти в болниците, ние сме на челните места по смъртност, алармират пациенти
И ВМА въвежда робот Da Vinci Xi
Системата ще бъде инсталирана на 20 януари, с нея ще се правят операции с нужда от висока прецизност
Педиатри напускат заради агресивни родители
Доц. Кирилов ще надгражда постигнатото
Болница обяви смъртността си при операциите на сърце
Тя е 1.8% при 770 интервенции и напълно отговаря на световните стандарти за добра медициснка практика, съобщиха от АджибадемСитиКлиник