Meдицина

30 инвазивни кардиологии са ни достатъчни

06-11-2018 07:46
За да имат възможност да внасят ред в системата, медицинските дружества трябва да са част от Лекарска камара, казва доц. Божидар Финков 30 инвазивни кардиологии са ни достатъчни
Мария
Мария
Чипилева
chipileva@gmail.com

Докъде стигна развитието на лечението на сърдечносъдовите заболявания. Какви иновации да очакваме в тази област у нас. Достатъчни ли са инвазивните кардиологии у нас или има нужда от още, колко центъра трябва да имаме за исхемични инсулти. С тези въпроси се обърнахме към доц. Божидар Финков, началник на Клиниката по инвазивна кардиология в УМБАЛ „Св. Анна" в София и един от доайените на инвазивната кардиология у нас.

- Доц. Финков, с какви методи разполага съвременната инвазивна кардиология за борба със сърдечносъдовите заболявания?

- Сърдечносъдовите заболявания (ССЗ) - инфаркт, инсулт и всички остри форми, са с най-висока смъртност. Следователно политиката на здравното министерство и на касата, като финансиращ орган, трябва да са особено ярко ориентирани към този вид заболявания. Ние не седим встрани от това направление. В нашата болница има клиника по кардиология, която разполага с широк спектър методи, с които да се прилагат при ССЗ. На първо място продължаваме да извършваме първичната ангиопластика при остри коронарни синдроми. Това са около 35-40 болни месечно, които се спасяват и които иначе биха станали трайно нетрудоспособни или дори биха загинали. Тази дейност започнахме през 2004 г. с една програма на национално ниво за развитие на инвазивната кардиология, която прокарах като министър на здравеопазването. Тя вече действа седем години и обърна отношението на медицинската общественост към инвазивното лечение на пациентите с остър инфаркт, реално намали с 10% смъртността от остър коронарен синдром и инфаркт. Тези положителни резултати бяха отбелязани и в редица документи на СЗО.

- Какви други дейности включва тя?

- Програмата се изчерпа през 2009 г., но след това стана традиция. Същата традиция сега започва да се формира и при лечението на острия инсулт. Това, което в тази болница от година и половина е факт. Разбира се, при всяко ново начинание има финансов проблем, защото в началото дейностите не се заплащат. Но при инсулта бе създадена една програма, в която се включиха 4 центъра – два в София, по един в Пловдив и Варна. Ние тръгнахме и създадохме Мозъчен с център, вече имаме над 50 болни, които са третирани с методиките на инвазвивната ендоваскуларна терапия. Тя представлява изсмукване на тромба с едни специални устройства. Тези тромбектомии, които се правят масово при инфаркт от 2000 г., сега започват да се практикуват и при инсултите. Покрай тази дейност се развива затварянето на мозъчни аневризми с койлове. Мисля, че тази година са направени най-малко 15 в „Св. Анна". Това е нова и изключително перспективна дейност. Ако финансирането на програмата продължи, аз съм сигурен, че до две-три години методиката ще се развие на много места в България. А това е основният проблем, защото времето е златно при лечението на инсултите и инфарктите.

- Ефективно ли е обаче развитието на инвазивната кардиология и колко трябва да са центровете – вече са над 40?

- Около 100 млн. лв. струва на година инвазивната кардиология, а резултатите са фрапантни, така че е ефективна. Колкото до центровете - вероятно около 30 лаборатории у нас биха покрили изискуемата спешност за лечение на остри инфаркти в максимално кратък срок.

- Не може ли тогава дружеството по инвазивна кардиология да се заеме и да направи нужната регулация?

- Ние – гилдията, сме правили няколко пъти опити да въведем ред. Дори 2012-2013 г. взаимно се проверихме - тогава група от една клиника проверяваше резултатите на клиника от друг град. Получиха се много интересни данни, те бяха изнесени на кръгла маса съвместно с ИАМО, но не се предприе нищо, въпреки че посочихме проблемите и пътища за решаването им. Въпросът е, че дружеството няма правомощия да налага санкции. Ако в България имаше Лекарска камара, както в много държава в Европа, тя би отговаряла за тази дейност – да следи за правата и дейностите, както и да налага санкции. В България БЛС има привидни функции, които са много меки и не вършат работа.

- А колко трябва да са центровете за ендоваскуларно лечение на исхемични инсулти?

- Поне колкото са инвазивните кардиологии. Чехия има много добър опит. Тя е много напред в това отношение благодарение на усилията на няколко колеги и правителството. Чехия заедно с Белгия и Холандия развиха най-рано мрежите за лечение на инсулти и инфаркти. Преди много години и в САЩ се направи подобен опит - в Илинойс се създадоха подвижни катетаризационни лаборатории само за инфаркти, които финансово не издържаха и се затвориха, но показаха много добри медицински резултати. В Чехия в момента има около 20 катетаризационни лаборатории, които поемат и инсултите. Там с тези случаи се занимават също кардиолози. При нас група неврохирурзи извършва това ендоваскуларно лечение на инсултите, би могло и кардиологични клиники да поемат подобни случаи със съответното обучение. Моите колеги във Варна и Пловдив обаче не проявиха интерес и затова само тук се разви отделен център за лечение на мозъчни инсулти.

- Каква е причина за липсата на интерес от страна на колегите ви - било то невролози или кардиолози, към съвременните методи на лечение на инсултите?

- Първо в една болница трябва да има много инсулти, от тях максимално широк кръг трябва да бъдат тромболизирани, а при тези пациенти, които нямат шанс за това лечение, да се приложи тромбектомия. Виждате колко условия има – наличие на мощна неврологична клиника с правилно, съвременно виждане по отношение на острия инсулт. След това трябва да има екип и оборудване, за да се извърши тромболизата. Тъй като всичко това е налице тук, затова тези дейности тръгнаха. Трябва да има и подходящо финансиране, тъй като само тромбектомията надхвърля 15 000 лв.за случай, а заедно с тромболизата и преседяването в болницата разходите стават още по-големи. Тази дейност трябва да бъде финансирана добре. Няма как тя да е за сметка на лечебното заведение. Засега все пак има програма за финансиране на 4 болници.

- Предвиждате ли да въведете нови дейности в Клиниката по инвазивна кардиология в „Св. Анна"?

- Ново при нас е все по-широкото прилагане на съвременни технологии при лечение на белодробна хипертония и тромбоемболизъм. Прилагат се и доста широк кръг несърдечни интервенции, които имат малък обем. Доц. Васил Велчев прави една процедура при пациенти с чернодробна цироза и високо налягане на вена порте, които имат много тежки кръвоизливи от варици на хранопровода. Той им слага един стент, за да падне налягането. Тази интервенция се прави само тук.

- Как един пациент разбира, че страда от белодробна хипертония?

- На необичайна млада възраст започва да се изморява, да има задух и сърцебиене. Когато не се открие при първичния преглед друго заболяване, което е по-често, се стига до изясняване на тази диагноза. Има дори програма на касата, която заплаща лечението със скъпоструващи медикаменти. Ние сме водещия център по нея с най-много пациенти в страната, но новото е, че ги лекуваме и с дилатация на стеснените съдове.

- Като клиницист как гледате на идеята на касата да финансира точно скъпоструващите терапии на база разходоефективност, особено в онкологията?

- При оценката на резултати в онкологията има много строги критерии за приложението на различни медикаменти, които се базират на съотношението резултат – цена. Дали в България това се спазва не мога да кажа, чуват се разни приказки в публичното пространство, че не винаги това е така. Този подход, възприет в цял свят, изглежда най-правилен. Защото онкологичните заболявания са масови, лечението е скъпо, а ресурсът на всички държави е ограничен.


Kакво трябва да знаем за подаграта

Kакво трябва да знаем за подаграта

Правилна диета, упражнения и терапия могат да облекчат симптомите на това хронично заболяване

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Тя би могла да бъде много полезна както на самите лекари, които са сред професионалистите с най-високи нива на стрес и бърнаут, така и на пациентите им, казва проф. Юлияна Йорданова
Всеки спорт е добър за детското развитие

Всеки спорт е добър за детското развитие

Спортът стана необходимост за доброто физическо развитие на детето. Как обаче да изберем най-подходящия, когато и на какви оплаквания да обърнем внимание и да заведем малчугана на детски ортопед, на какъв период трябва да се осъществяват прегледите, каква е профилактиката на костите и ставите в зряла възраст. Това попитахме д-р Стефан Церовски. Той е ортопед в УСБАЛ по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев" в Горна Баня.
„Тракия

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Тя съкращава оперативното време и дава възможност за много по-висока прецизност при гинекологични операции
Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Наносребърният флуиорид, който е разработен по екологичен метод и неговата основната цел е да предложи безопасно минимално инвазивно решение, казва д-р Антония Паланкалиева
Увеличават се репродуктивните проблеми

Увеличават се репродуктивните проблеми

Продължителното седене при мъжете има негативен ефект, затова много засегнати са ИТ-специалисти и шофьорите, казва доц. Мария Юнакова

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Преди три месеца д-р Михаил Михалев, извършва първата такава процедура за лечение при 51-годишна жена, а преди две седмици на мъж на 70 години, съобщиха от болницата
Расте броят на децата с късогледство

Расте броят на децата с късогледство

Намалената концентрация на витамин D в кръвта, има отношение към неговата прогресия, казва проф. Александър Оскар
Сентинелната биопсия да влезе в КП за рак на гърдата

Сентинелната биопсия да влезе в КП за рак на гърдата

У нас е необходим реално работещ скрининг, трябва да има и санкциониращ елемент, казва проф. Свилен Маслянков
Преяждането е в основата на затлъстяването

Преяждането е в основата на затлъстяването

Около 70-80% от случаите са пряко свързани с начина на живот – прекомерна консумация на храна и недостатъчна активност, казва доц. Явор Асьов

1 2 3 4 5 ... 70 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Одобрявате ли намалението на таксата за болничен престой на един лев?

Април 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм