Доматите водят ТОП 5 на полезните зеленчуци
1. Доматът оглавява класацията, той е истинско съкровище от витамини, минерали и антиоксиданти.
Вкусният зеленчук, любим на всички българи, крие и безценни качества, казва проф. Байкова. Най-полезен е истинският слънчев домат, узрял в сезона. Разбира се на пазара те присъстват целогодишно, но парниковият продукт се различава по състав и качества от сезонни, пояснява специалистът. През лятото те са най-богати на витамини, минерали, фибри и различни други биологични активни фитонутриенти.
Доматите съдържат много витамини – основно С и цялата група на В-витамините. Зеленчукът е богат и на В7, който се слави като витамин на красотата. Малко известно е обаче, че той контролира и нивата на кръвната захар и въглехидратната ни обмяна. Съдържанието на няколко вида органични киселини – ябълчна, янтърна, тартроново-винена, го правят още по-подходящ за регулиране на теглото. Причината е, че те участват в цикъла на Кребс при изгаряне на мазнините и отдаването на калориите, обяснява още проф. Байкова.
От минералите, зеленчукът е най-богат на калий. Съдържа още фосфор, калций, желязо, цинк и селен. Те са важни за редица процеси в организма, но и с много антиоксидантни свойства. През последните години се доказа, че доматите са отличен източник и на ликопен, който е мощен антиоксидант, по-силен дори от бетакаротенът.
2. Чушките са по-богати на витамин С от цитрусите.
Освен че са неразделна част от трапезата и шопската салата, те са и изключително полезни и нискокалорийни – имат около 27 килокалории на 100 грама. Чушките са богати на цялата група водно разтворими витамини, както и на витамин Е и провитамин А /бетакаротен/. Особено се откроява съдържанието на витамин С, което често надвишава съдържанието му в цитрусите и магданоза.
Всички чушки съдържат огромна група антиоксидантни субстанции, наречени биофлавоноиди, обяснява проф. Байкова. Затова тези зеленчуци са добър превантивен фактор на организма срещу сърдечно-съдови и ракови заболявания. Те съдържат и значително количество цинк, който е важен за растежа и развитието на малките деца. Дефицитът му е много рисков за бременните жени и за износването на жизнеспособен плод.
Ако искате помощ при диета за отслабване, наблегнете на лютите чушки. Те са изключително богати на капсаицин, който е с високо антиоксидантно свойство. Счита се, че той има и афродизиачен ефект.
3. Краставиците помагат за красиво лице и буйна коса.
Свикнали сме да свързваме тези зелнчуци с вкус на свежест и прохлада. И това не е случайно. Освен че са богати на вода, сърцевината им поддържа температура, която е 20% по-ниска от външната. Това ги прави идеално разхлаждащо средство в жегите, казва проф. Байкова.
Освен това те са нискокалорийни и са препоръчителна при диети. По-бедни са на витамини, но пък за сметка на това изобилстват от фибри.
Един от най-ценните елементи на крастваците обаче се крие в кората им. Силициевият двуокис е съществен компонент на съединителната тъкан в тялото на човека. Освен за костите, мускулите, сухожилията и хрущялите, той е полезен и за лицето, казва проф. Байкова. За съжаление обаче, ако не сте отгледали краставиците сами или не сте сигурни за произхода им, не бива да ядете кората. Защото в нея са концентрирани и всички химически субстанции, с които се обработва зеленчукът. Непотребната кора винаги можете да използвате като маска за лице. Зеленчукът е полезен при всички кожни болести и отоци под очите. Ако искате да стимулирате и растежа на косата си – отново заложете на краставиците.
4. Тиквичките са безценни за диабетиците.
И този зеленчук не блести с наличие на витамини, но отново съдържа много фибри и минерали, обяснява проф. Байкова. Особено богат е на цинкът, а наличието на сяра подпомага производството на глутатион, който е най-мощният антиоксидант за чернодробния париенхим. Затова при всички жлъчно-чернодробни болести се препоръчва прием на тиквички.
Тиквичките са препоръчителни и за диабетици, заради наличието в тях на инсулиноподобни вещества. Топлинната обработка не засяга качествата им, дори помага за концентрацията на минералите в продукта, заради намаленото водно съдържание.
Тези зеленчуци са лесно смилаеми, което ги прави подходяща и за хора с хроничен възпалителен процес на храносмилателната система.
5. Патладжанът ни изненадва с фолиева киселина и насонин.
Този зеленчук е беден на въглехидрати, но се открояват с високо калиево съдържание. Съдържа още фосфор, магнезий, желязо. Той е добър източник и на фолиева киселина, характерна за листните зеленчуци, казва проф. Байкова. Особено ценна е тази съставка за бременните жени в първите месеци при съзряването на плода и като превантивен фактор за поява на аномалии.
Патладжанът съдържа и антиоксиданта насонин. Той се използват за контрол на нивата на излишното желязо при някои кръвотворни болести. Когато е високо желязото в кръвта, патладжанът е една от полезните храни. Той обаче е противопоказен при хора с остри възпалителни процеси на стомашно-чревния тракт и жлъчно чернодробните пътища.
Как да отслабнем здравословно и трайно
Сладък ден на влюбените и за диабетиците
Грижа за суха коса
Как да изберем крем против бръчки през бременността
На море с рецепта от доктор
Превърнете своите мечти в цели
Любовта ни дава криле
Хората живеят много по-освободено, с разчупени граници, това е една от причините за нестабилността на връзките, казва Таня Илиева
Да събудим метаболизма за 15 минути
Бърн аут ли сте?
Преценете сами, като отговорите на 13 лесни въпроса, подбрани от експертите по човешки ресурси