Депутатите за бюджета на Касата, който предлага БЛС (1 част)

Не се говори за остойностяване на медицинския труд
Доц. Димитър Шишков, депутат от Реформаторския блок
Проектът за бюджет на НЗОК, изготвен от БЛС, не е много различен от този на здравната каса или от миналогодишния. Има само едно предложение за създаване на фонд за редките болести. За мен обаче големият проблем е, че отново не става въпрос за остойностяване на медицинския труд. То се бави и ако продължава да се работи по същия начин - на парче, няма да го има и до 2070 г. Какво решава предложението на БЛС за бюджета на НЗОК? Абсолютно нищо. Нито се решава проблема, че трябва да има стратегия, която да осигурява здраве за всички хора, нито се говори, че трябва да се мине на заплати, както е в цял свят. Ако има една държава в света, освен някъде в африканските републики или Южна Америка, където да се оставя лекарят да заделя пари от средствата за лечение на хората, бих го разбрал. Но в Европа и в нормалния свят няма друга държава, в която да е оставен лекарят сам да си прави заплатата. Навсякъде си има ставки. Ето това трябва да направи Лекарският съюз, след като говорим за съсловната организация.
В проекта на БЛС няма критики към бюджета, освен това, че няма резерв. Но той и без това ще бъде стопен от новите болници. Въпреки че има решение да няма нови структури от 31 декември 2015 г., те продължават да се роят. В момента се строят още 2 огромни болници – едната е във Велико Търново, които веднага ще се закачат на същия този бюджет. Как ще стане това нещо, не знам. Така че е необходимо отделяне на парите за възнаграждения. Да се знае каква е основната заплата, с която се започва, но не с 500 лв., защото няма да остане един лекар в държавата. Не трябват повече от 500 млн. лв., за да се реши проблема, като през следващата и по-следващата година тези пари ще се върнат в троен размер, защото ще спре надписването на клинични пътеки, които осигуряват средствата за заплатите на лекарите и на сестрите. Трябва да бъдат отделени тези 500 млн. лв. от бюджета на НЗОК и да се приключи въпроса. Да се знае, че един доцент получава примерно 4-5 хил. лв., професорът – 5-6 хил. лв., а младият лекар започва с 1500 лв., което е абсолютно достойна заплата за начало. Същото е при сестрите – те трябва да получават възнагражденията си за длъжността, която заемат. Не мога да разбера защо все нещо се измисля в тази държава! Нещо, което го няма никъде по света! Някой, който смята, че е най-великият, решава, че ще прави промени, но от къде е взел модела и той не може да каже. Имаме много болници, малко пари, никакво остойностяване на лекарския труд. Още по-зле ще стане!
При един източник на финансиране, дискусията е неадекватна
Д-р Хасан Адемов, депутат от ДПС
Всяка година в хода на бюджетната процедура започва дискусия, колко пари трябва да се предвидят за следващата година. Според нас, при наличието на един източник на финансиране, дискусията никога не е адекватна. Тук на преден план излиза проблема доколко ефективно се харчат наличните средства. Правилен е подходът, предлаган от БЛС, да се увеличават парите за извънболнична помощ, но не виждам пари за профилактика, както и за долекуване и продължително лечение! Демографската картина налага друг подход към разпределението на публичните финанси. В грешна посока са и предвидените мерки, които се обявяват за дълбока реформа. Здравната система няма нужда от централизация и лимити от всякакво естество, а тъкмо обратното - конкуренция, контрол, възстановяване на договорното начало!

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират

Плащат надлимитната на болниците през май
