Гардения за красива кожа
Доказателство за древния характер
на ароматерапията са и безбройните легенди, в които тя е главен герой. Маслото от моной например се е използвало още в миналото като средство за сдобиване с прекрасна кожа. То се произвежда на остров Таити (Френска Полинезия) като цветове от гардения се накисват в рафинирано кокосово масло. От векове на острова са го ползвали като овлажняващ продукт за лице, тяло и коса. Легендата разказва, че на вожда на местно племе се родило дете, което било много грозно. Шаманката на племето обаче създала маслото от моной, в което потопила и накиснала цветове от прекрасното цвете. Намазали бебето с олиото и то станало много красиво, обяснява Гъркова.
Маслото от моной може да се ползва преди
и след плажа, възможно е и да сложите няколко капки от него във ваната.
В предпазването на косата от късане и изтъняване през лятото на помощ идва естественото олио от авокадо и жожоба.
Етеричните масла са и силен природен антиобитик, който помага за предпазване от различни видове гъбички, бактерии или вируси, обяснява Гъркова. Всеки вид масло е предназначено за атакуване на различен проблем.
За борба срещу различни насекоми и паразити (като въшките) например, може да се използва готова смес от евкалипт, лавандула, чаено дърво, гигантска цитронела и лимон. Чаеното дърво е известно и със своето противовирусно действие, то е изключително мощно оръжие срещу акнето при младежите.
За да се защитите от слънчевите лъчи,
докато сте на морето или на разходка из планината, може да се напръскате със спрей, в който има масло от житен зародиш, мента и лавандула. Подобна комбинация действа като естествен UV-филтър, обяснява Гъркова. Ако пък вече сте изгорели от слънцето, смес от лавандула и мацерат от невен върши чудеса за облекчаване на сърбежа и болката.
Като цяло ароматите подпомагат и увеличават тонуса на организма, успокояват сетивата, въздействат и върху имунитета. Етеричните масла регулират секрецията на мастните жлези и са особено силни в битката срещу омазняването на кожата. Въздействието на маслата върху тялото става най-вече чрез кожата. Масажът сам по себе си действа успокояващо и отпускащо. Може да затвърдите свойствата на аромотерапията като се поглезите във вана, в която са разтворени няколко капки етерични масла - бергамон, мента, жасмин, кедър, лавандула или лимон.
Друга опция за прием на етеричните масла
е чрез вдишване (инхалация) или когато се приемат под формата на лекарствени средства през устата.
Тези продукти обаче не се препоръчват при алергии към съставките им, както и при хора с астматични проблеми, защото могат да причинят бронхоспазми. Преди да се използват от бременни, както и при малки деца, трябва да се потърси мнението на лекар. Всяко етерично масло се прилага строго индивидуално, а не на конвейер, за да не се стигне до алергична реакция.
Тайните на масажа
Гимнастика пред телевизора
Привличаме здравни туристи със СПА
Ездата прави чудеса при МС
Радонът е лек при депресия и диабет
Кални бани лекуват артрит и жлъчка
47 500 на евтин санаториум от 3 април
Сауната лекува шипове и астма
Джогинг под вода лекува вените
Вендузи „изсмукват” болката в гърба
Когато главата или гърба ни заболят, инстинктивно започваме да търсим някой да ни направи масаж. Как точно помага той, разказва Галя Цветанова.