Риновируси ни разболяват масово

Риновируси ни разболяват масово през изминалите дни. За грипа обаче е още рано. Това стана ясно от думите на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев пред clinica.bg.
„Засега няма грипна активност в страната, но не е рано за другите вируси. Съвместно с Центъра по заразни и паразитни болести установихме, че се касае за риновируси", каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. За разлика от грипа тези вируси не засягат чак толкова много хора и не протичат толкова тежко. По-малък е броят и на острите усложнения, които могат да причинят.
До челния сблъсък с грипа
ще минат и други вълни на респираторни инфекции. Обикновено грипната вълна у нас идва от Западна Европа. Отделни изолирани случаи на грип вече има във Великобритания и Скандинавието, но в края на ноември се очаква да се появят повече, така ще стане ясно кои точно щамове и кога ще ни атакуват, каза д-р Кунчев. В САЩ пък са налице и първите смъртни случаи - на жена в Кентъки и дете във Флорида, предадоха американските медии. Обикновено до епидемия се стига в края на януари - началото на февруари. Понякога обаче има и изключения.
„Само преди 2 години имаше изключение и грипната вълна беше по време на Коледните и Новогодишните празници. Имали сме и късни вълни на грипна епидемия, но в масовия случай е втората половина на януари и първата на февруари", каза д-р Кунчев.
Според прогнозите на СЗО
през последните години има паралена циркулация не само на А-вирусите, но и на В-вирусите. И ако през годините се смяташе, че за епидемиите са виновни само А- вирусите, последните години се оказа, че В-вирусите също масирано ни разболяват. Това наложи и създаването на ваксини, които да пазят и от този тип вирус. В момента във ваксините са влючени два от типовете – А, съответно H1N1-Мичигън и H3N2 - Сингапур. От В-щамовете пък присъстват Колорадо и Пукет.
Точно щамовете Колорадо и Пукет
са сравнително нови. Затова, ако тази зима у нас циркулират повече вируси тип В, то може да очакваме и по-голяма заболеваемост, каза д-р Кунчев. От грипните усложнения най-честа е пневмонията. Затова е важно уязвимите групи да вземат мерки и евентуално да се ваксинират. Рискови са възрастните над 65 години, хронично болните и често боледуващите деца, както и хората с увреди в имунитета. Младите и здравите хора може и да не си поставят ваксина, защото при тях усложненията не са често срещани.

Норовируси са причинили епидемията в Банско
Те са били генотип GII, в количество от около 1000 вирусни копия/мл, съобщиха от СУ

A H5N1 се приспособява към човека

Първи случай на марсилска треска за 2025 г.

Двоен ръст на лаймска болест

Не може да спреш отпадъците на болниците от днес за утре

Бебе почина от менингит в София

Първи случай на морбили за годината

Морбили се повиши с мигрантския поток

Втори случай на денга за годината
