Трупаме килограми и от недоспиване
Винаги сме свикнали да асоциираме наднорменото тегло с много ядене и заседнал начин на живот. Оказва се обаче, че за повечето килограми вина може да има дори липсата на сън. Недоспиването води до появата на метаболитен синдром, казва проф. Светослав Ханджиев. Зад сложното наименование се крият група от рискови фактори за сърдечносъдови проблеми и заболявания като диабета и инсулта. Обиколката на талията и коремчето „тип бирено" са най-видимите сигнали за опасността. Те показват излишък от мастна тъкан в коремната област, което е по-опасно от това да имате повече тлъстини на други места по тялото, например бедрата. Високото ниво на триглицеридите и ниската концентрация на така наречения „добър" холестерол са сред другите рискови фактори. Високото кръвно и лекото повишаване на кръвната захар също са признаци за метаболитен синдром.
Проблемът е особено голям, когато повишаването на теглото започне още в детска възраст. Затлъстяване, оформено до седмата година се лекува много по-трудно, отколкото наднормено тегло, формирано след 25-та, категоричен е проф. Ханджиев. Това е така, защото образуването на мастните клетки започва още преди раждането. „Тази тъкан освен, че е най-големият донор на калории, е и ендокринен орган. Тя произвежда редица хормони като лептин, резистин, адипонектин, които са свързани с появата на затлъстяването и метаболитния синдром", обяснява специалистът. Затова е изключително важно децата да са слаби.
За да не се стигне до затлъстяване обаче, е важно дори поведението на майката още след зачеването. Жените не бива да увеличават теглото си с повече от 20 килограма за целия период на бременността. Причината е, че излишните килограми при тях влияят пряко на бебето. Те повишават риска в последствие детето да заболее от диабет, хипертония, затлъстяване, дори от инфаркт или инсулт, казва специалистът. Особено внимателни с теглото трябва да са жените, в чиито семейства има такива заболявания.
За да са здрави малчуганите, те трябва да изградят някои полезни навици още в детството, съветва диетологът доц. Светослав Ханджиев. Важно за тях е да получават разнообразна храна. В нея трябва да има много плодове и зеленчуци, месо, мляко и млечни произведения, риба и хляб. Доброто хранене трябва да е комбинирано и с движение. Различни видове спорт, игри и поне веднъж седмично разходка из природата със семейството, препоръчва специалистът. За да помогне на родителите, и тази година, доц. Ханджиев ще организира „Училище за здраве за деца, родители и учители". То се провежда за четвърти път, това лято участие в него ще вземат и лекари от Румъния.
Как да отслабнем здравословно и трайно
Сладък ден на влюбените и за диабетиците
Грижа за суха коса
Как да изберем крем против бръчки през бременността
На море с рецепта от доктор
Превърнете своите мечти в цели
Любовта ни дава криле
Хората живеят много по-освободено, с разчупени граници, това е една от причините за нестабилността на връзките, казва Таня Илиева
Да събудим метаболизма за 15 минути
Бърн аут ли сте?
Преценете сами, като отговорите на 13 лесни въпроса, подбрани от експертите по човешки ресурси