Гласуват вота на недоверие
Вотът на недоверие към правителството в сферата на здравеопазването ще гласуват днес депутатите. Изненади около него не се очакват.
Вотът бе внесен от 75 депутати от БСП заради състоянието на системата, предложенията за здравна реформа и липсата на диалог при формирането й. Засега той срещна подкрепа в лицето само на ДПС, макар и с други аргументи. По време на дебата миналата сряда народните представители от Воля дори не участваха в дебата, а от „Обединени патриоти" очаквано подкрепиха коалиционния си партньор в управлението - ГЕРБ.
„Искаме вот на недоверие,
защото за 10 години ГЕРБ смени 9 министъра – горе долу по един на година. Това доведе до факта, че 80% от болниците са концентрирани в три големи града, а здравеопазването не е достъпно", обясни Корнелия Нинова мотивите на съпартийците си при дебатите миналата седмица. Тя допълни, че е провалена лекарствената политика, а предлаганите реформи в сектора няма да решат проблемите, само ще ги задълбочат.
Според управляващите
аргументите на левицата са напълно несъстоятелни.
„За първи път в историята се внесе вот на недоверие за намерения", каза миналата седмица лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Според него всички трябва да са благодарни на здравния министър за това, че е спазил задачата, която парламентът му е поставил – да предложи реформа.
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев