Двама от чакащите пациенти са в тежко състояние, каза д-р Михаил Христов
Clinica.bg
press@clinica.bg
Направена е първата междуболнична комисия, която да обсъди състоянието на чакащите белодробна трансплантация, но двама от листата с 15 чакащи са в много тежко състояние. Това каза в предаването „Тази сутрин" по bTV директорът на Агенцията по трансплантации д-р Михаил Христов.
Постигната е уговорка с екип от Истанбул, който да прави трансплантации у нас и да обучава български лекари. Разговори се водят и с екипи от болниците в Рим, Париж, Хановер и Виена. „Когато подпишем споразумение, ще има две възможности – нашият пациент да отиде в чужбина, а другата е да дойде техният екип да оперира у нас", обясни д-р Христов.
Идеята е лекарите от чужбина
да обучават наши екипи както за извършването на трансплантации, така и за следтрансплантационните грижи за пациентите. Той обясни, че Агенцията по трансплантации се състои от 25 души, трима от които лекари. В писмата за отказ от чужди болници за български пациенти е посочено, че поради драстичния спад на донори в самите страни, към които сме се обърнали, например в Германия, те не могат да извършват трансплантации на чужди граждани.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм