Медицинските стандарти – по формула
Медицинските стандарти вече ще се пишат по формула. Това предвиждат още от промените, които здравното министерство (МЗ) иска да прекара през парламента със закона за бюджета на касата за 2019 г., който ще гледа Надзорният съвет на фонда тази седмица. Целта е да се въведат ясни минимални изисквания, на които да отговарят болниците, пише в мотивите. По този начин обаче ведомството най-вероятно иска да неутрализира и практиката постоянно да се обжалват тези нормативни в актове.
Изискванията за стандартите ще се определят с наредба на министъра на здравеопазването. Най-общо те съдържат основна характеристика на медицинската дейност, изисквания към специалистите, които я осъществяват, както и към местата, където го правят. Също така критерии за качество. МЗ предвижда едногодишен срок, в който болниците да започнат да спазват новите стандарти.
За да подобрят качеството на работа
в лечебните заведения, от ресорното ведомство ще качат на сайта си данни за дълговете и качествени показатели на всички болници, които работят с касата. Данните ще се обновяват на всеки три месеца, за да стимулират мениджърите им да подобряват работата. Освен това всички болници ще са длъжни да публикуват цените, по които работят, за да са ясни те за пациентите и контролните органи.
Предвижда се средствата от продажба
на обособени части от държавните болници пък да отиват за погасяване на дълговете на болниците. Също така бордовете на публичните клиники да са от трима души, за да се пестят средства от заплати.
Всички промени може да витите в проекта на закон за бюджета на касата за 2019 г. тук и в мотивите към него тук.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев