Акад. Дамянов стана “Лекар на годината”
.jpg)
Акад. Дамян Дамянов е заслужил отличието си с огромния си научен труд от 23 тома ръководство по хирургията. Поредицата обхваща всички области на специалностт, както и нужните за хирурзите „Анестезиология и интензивно лечение" , „Онкология" и „Урология и гинекология". Акад. Дамянов е завеждащ секция „Медицински науки" в академията и бивш началник на Клиниката по хирургия при УМБАЛ „Царица Йоанна–ИСУЛ". "Той е забележителен лекар, учен, преподавател и човек. Неговият принос в медицината и науката не само в България, но и по света е безспорен. Бил и ще бъде пример за много поколения лекари", каза д-р Маджаров.
Академикът, който е и зам.-председател на БАН
ще получи златен знак изработен от Монетния двор
на тържествена церемония тази вечер.
В категория принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники в България има две наградени лекарки. Първата е доц. Мариета Кътева. Тя въвежда и развива ранното хирургично лечение на акушерската парализа още след 3 месечна възраст на новороденото. За пръв път прилага и най-новия високоспециализаран способ за възстановяване на функцията на поразените мускули.
Отличена с престижната награда е и доц. Иглика Михайлова
от УСБАЛО. Тя има принос за въвеждане на метод за едновременно предоперативно лъче- и химиолечение при карцином на ректума, който доведе до промяна на стандарта за лечение на тази онкологична локализация в страната.
В категория дългогодишна дейност в област на медицината
и принос в развитието на дадена специалност победителите са осем медици.
Първият е проф. Драган Бобев от СЛДОХЗ. Той е един от най-изявените български педиатри, с принос в развитието на детската онкохематология. Вторият избраник е проф. Иван Гаврилов от УСБАЛО.
Той доказано е най-известният хирург на гърда в България, ангажиран с цялата си професионална и научна дейност с едно от най-социално значимите заболявания в света, а именно ракът на млечната жлеза. Следващият награден е проф. Захари Захариев към МБАЛ Свети Георги-Пловдив, който диагностира и лекува заболявания като епилепсия, мултипленна склероза, паркинсон и др.
Проф. Иван Ценев, от ИСУЛ също получава отличие
в тази категория. Той е доайен на Българската, Европейската и Световната Ото-рино-ларингология. Следващият избран от гилдията лекар, е проф. Виолета Димитрова от УМБАЛ Александровска. Тя е посветила целия си живот на медицината и е едно от големите имена в хирургията в България. Награда ще получи и доц. Виолета Димитрова от Майчин дом. Тя е специализирала в Израел и САЩ по проблемите на рисковата бременност, феталната медицина и пренаталната диагностика.
Доц. Евелина Пазванска от IV МБАЛ получава следващото отличие за принос в развитието на анестезиологията и интензивното лечение. Проф. Елисавета Наумова от Александровска също е в тази група. Изследователската й активност е свързана със значими научно-приложни изследвания на имунологичната наука и практика.
Сред тях е вече небезивестеният д-р Мирослав Ангелов
от "Св. Анна". Отличени са още младите надежди д-р Калоян Йорданов, специализант на МОБАЛ „Д-р Ст. Черкезов" във Велико Търново, д-р Атанас Славов, общопрактикуващ лекар в Стара Загора, д-р Веселин Попов, специализант в Клиника по Лъчелечение към УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив и д-р Петя Червеева, акушер-гинеколог в САГБАЛ „Д-р Щерев.
В категория принос за авторитета на съсловната организация наградени са д-р Георги Кръстев, главен секретар на районната лекарска колегия в Пловдив и д-р Антон Вежарев, който заема същия пост в Русе.
Обмисля се от догодина в номинациите на най-добрите доктори да участват и пациентите, както и въвеждане на електронно гласуване, обясни д-р Маджаров.
Отличията ще бъдат връчени на тържествена церемония довечера в хотел "Балкан". През 1994- година по инициатива на д-р Тотко Найденов 19 октомври е обявен за ден на българския лекар.
Интервю с лекаря на 2018 г. - акад. Дамян Дамянов вижте тук.

Искаме да отпускаме лекарства без рецепта

Ние ценим високо вашия труд

Да се вменява несъществуваща вина не помага

Да не „възкресяваме" излишни хартиени документи

БЛС пак срещу удължаването на протоколите
Ако не преглеждаме пациентите, състоянието им се влошава, мотивират се от съсловната организация

Честит празник, колеги!

Защо за нашите пациенти няма ваксини?

Спирането на плановите дейности в болниците е вредно

Джипитата ще имунизират всеки желаещ, ако има ваксини
