Кой ще подкрепи вота на недоверие на БСП
.jpg)
Ще оспорваме мотивите с аргументи
Д-р Даниела Дариткова, ГЕРБ
ГЕРБ ще оборва мотивите за вота с аргументи. Смятаме, че „Визия за България" не е добра алтернатива. От ГЕРБ сме готови за дебат. Винаги съм твърдяла, че ние търсим надпартийния консенсус за реформите в сектора. За пръв път в парламентарната история имаме вот на недоверие за намерения, които са резултат от решения на Народното събрание. Защото Народното събрание задължи министъра на здравеопазването със свое решение да предложи концепция за усъвършенстване на здравноосигурителния модел.
Имаме много аргументи, за да подкрепим вота
Д-р Нигяр Джафер, ДПС
Има много аргументи в полза на подкрепа на този вот. На първо място това е позицията ни по отношение на индикаторите, които показват как функционира една система. Ще го подкрепим заради това, което не се е случило досега, заради срива на доверие в системата. Защото е безспорно, че нито медицинските специалисти, нито пациентите имат доверие в нея. Имаме още много аргументи защо да го подкрепим – заради фалитите на лечебните заведения, най-вече общинските, а сега на дневен ред са и областните. Заради това, че две трети от хората на територията на страната са с труден достъп до здравеопазване, че се търсят решения на проблемите с хемодиализните центрове, след като има вече трагични инициденти. Друг пример е проблемът с белодробните трансплантации. Това са все неща, които показват, че правим здравна политика след събтията. Друго основание за подкрепа на този вот е това, че все още няма еднинна информационна система. Никой днес не отговоря, на каква основа прави анализите и прогнозите, планирането на финансовия ресурс. Абсурд е да даваме 250 милиона за онколечение и да говорим непрекъснато за рестрикции на иновативни терапии, а да не е ясно защо не се полагат усилия да заработи регистърът на онкологичните заболявания - един факт, който убягва от вниманието на управляващите. Има много конкретно причини, да се подкрепи този вот. Имаме много забележки за това, че се говори за надпартиен консенсус. Но пътя, по който се търси този консенсус е изключително порочен, налаган от позиция на силата. Не е важно дали един вот ще мине. Един вот на недоволство всъщност е възможност опозицията да изрази несъгласието си, отношението си към ситуацията в даден сектор, като предизвика дебат. Мисля,че целта и на този вот ще се постигне. Друг е въпросът как управляващите ще си извлекат поуки и дали ще си извлекат такива. Ако търсят надпартиен консенсус, както те декларират, би трябвало да чуят опозицията.
Реформите сега започват
Д-р Калин Поповски, „Обединени Патриоти"
Групата на „Обединени патриоти" ще гласува против вота на недоверие в здравеопазването и в подкрепа на правителството, защото реформите сега започват. По принцип опозицията има право на вот, но избърза с него, защото предстоят сериозни реформи. Трябваше да изчака да влязат реформите в сила, пък тогава да ги критикува. Сега те са още един проект. Реформите касаят основно новият здравноосигурителен модел. Системата, по която се движим 18 години вече на НЗОК доведе до някои недостатъци, свързани с натрупване на над 500 млн. лв. сборен дълг на общинските и държавни болници. Частните болници нямат дългове. Те имат доплащане каквото си преценят над цените на пътеките. Нито една болница не е ощетена да няма договор с касата. Практически всички частни болници в страната са сключили договор с НЗОК. Това рефлектира в ниски цени на пътеките и в невъзможност с двата милиарда бюджет за болнично здравеопазване от заделените общо 4 млрд. лв. да се разплати себестойността на тези клинични пътеки. Освен това станаха над 3 млн. хоспитализации на година. Трябва да има някакви рестрикции. Единият от предложените модели дава възможност за регулиране от страна на държавата на потока на постъпване към болниците, който в момента е безкрайно либерален. Един милион хоспитализации е имала България преди 15 години в правителството на Иван Костов, когато започна този модел да работи. Тогава България е била осем милиона и е имала един милион хоспитализации в годината, което е реалното. Сега 7-милионна България има 3 млн. хоспитализации, което е безкрайно нереално. Оттук идва голямото разковниче – ниски цени на пътеките, тежки дългове на болниците, тоест трябва държавата да се намеси строго с регулиране на болничния поток.
Всички имат вина за здравната система
Кръстина Таскова, ВОЛЯ
Според нас от ВОЛЯ здравето на българите е въпрос на националната сигурност. Ето защо ние с особено внимание следим случващото се в ресора - години наред са наливани милиони в системата, а резултатът е нула. Хората продължават, и с основание, да са недоволни от здравното обслужване. Всичко се прави на парче, няма цялостна визия. Но тези процеси не са от вчера, защото така е вече 30 години от началото на прехода. Всеки, който идва на власт започва да кърпи системата на здравеопазването.
Това, че виждаме недъзите на здравеопазването ни, не означава, че заставаме зад БСП и техния вот, защото БСП има също толкова голяма вина за ситуацията в болниците, колкото и ГЕРБ. За нас те са едно. Всички партии от статуквото, които са от години в парламента, са отговорни за провала на техните здравни политики. Това са част от причините, заради които смисленият разговор за подобряването на здравеопазването няма как да се проведе в процедура на вот на недоверие. За нас от ВОЛЯ тя е напълно безрезултатна. Няма да участваме в този безсмислен дебат, в това поредно губене на време, ресурси и обществени средства. Това е имитация на дейност.

По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков

Политическите партии спряха реформата

Болниците бяха много още през 2003 г.

По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов

"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев

Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев

Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев

НЗОК ще стане и застраховател

Районни колегии подкрепиха БЛС за новия модел
