Разискват вота на недоверие в петък

Проблемите в здравеопазването ще бъдат тема на обсъждане в Парламента утре. Петъчното заседание на депутатите ще започне с дебатите по вота на недоверие срещу правителството, който внесе в понеделник левицата. Вероятност той да събере нужните гласове, за да успее обаче не съществува.
Повод за вота на БСП стана готвената здравна реформа. Мотивите за него обаче обхващат проблемите в сектора от създаването му досега. Сред тях са излишното роене на болниците, сбъркана лекарствена политика и увеличаване на доплащането. Според левицата готвената реформа от здравния министър Кирил Ананиев пък няма да подобри тези дефекти.
Няма изгледи вотът на недоверие да мине.
Категорично намерение да го подкрепят засега изразиха само от ДПС. „Ще подкрепим вота, това е решението на партийното ни ръководство и на Парламентарната ни група. Нормално е да постъпим така, ние сме опозиция. Но ще подкрепим вота не заради „безразсъдното предложение за моделите", както се твърди, а заради сегашната ситуация в системата на здравеопазването", каза д-р Нигяр Джафер. Колегите им от „Воля" обаче няма да гласуват „за".
„Това, че виждаме недъзите на здравеопазването ни, не означава, че заставаме зад БСП и техния вот, защото те имат също толкова голяма вина за ситуацията в болниците, колкото и ГЕРБ. За нас те са едно", каза Кръстина Таскова. Заради това от "Воля" обаче няма да участват в дебатите около вота.
Засега не е ясно как ще гласува „Атака".
Въпреки че са част от „Обединени патриоти", които участват във властта, градусът на напрежение в коалиционните редици на трите партии през последните дни се вдигна. Преди ден от НФСБ снеха доверие от Волен Сидеров и настояха да не е лидер на парламентарната им група. Затова не е ясно дали „Атака" ще гласува срещу вота на недоверие, както останалите две партии в ОП. "Нека оставим този въпрос за утре. Има време, има какво да направим. Няма да коментирам засега", каза Явор Нотев. Според ВМРО обаче няма да има проблеми при гласуването. "Нямаме различия във вижданията си за здравната политика с колегите от Атака, не очаквам разногласието кой да е лидер на парламентарната ни група да окаже влияние върху вота", каза д-р Калин Поповски. Каквото и решение да вземат хората на Сидеров обаче, то няма да бъде решаващо за съдбата на вота. Защото и без осемте гласа на депутатите от „Атака" управляващите ще надделеят при гласуването.

По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков

Политическите партии спряха реформата

Болниците бяха много още през 2003 г.

По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов

"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев

Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев

Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев

НЗОК ще стане и застраховател

Районни колегии подкрепиха БЛС за новия модел
