Промените спънаха бюджета на НЗОК
Мащабните промени, които здравното министерство иска да прекара с бюджета на здравната каса за 2019 г., спънаха законопроекта. Заседанието на Надзорния съвет, на което синдикати работодатели и държава трябваше да разгледат проекта, се отложи за другата седмица. Засега то е планирано за понеделник, но датата може пак да се премести. Реакция към измененията има от всички страни – както на фармабизнеса, така и на медиците.
Както вече clinica.bg писа, над 40 страници са мотивите към бюджета на касата за догодина. С тях се предлагат промени във всички фундаментални здравни закони - закона за здравето, за здравното осигуряване, така и в тези за лекарствата и за лечебните заведения. На практика няма съсловие в здравната система, което да не е засегнато сериозно от промените, които здравното ведомство иска да прокара.
Така например мотивите се предлага
Министерски съвет да разрешава новите болници и дейности, а касата да плаща само за тези пътеки, които са извършени от лекар на трудов договор в клиниката. По този начин се слага край на възможността за „гастрольори" в болниците.
Изключение ще има само за дефицитните
специалности като патоанатомия, нуклеарна медицина и др. Също така се предвижда отпадане на акредитацията на болниците, ще се въведе и нова система за определяне на това кои клиники могат да обучават студенти по медицина. МЗ планира да създаде една мегакомисия, в която да влее ИАМО и ИАТ. Тя трябва да изземе функциите им. Фондът за деца пък отива към НЗОК.
Сериозни промени се предвиждат и
в сферата на лекарствата. Предвижда се онкомедикаментите да се вкарат в клиничните пътеки, както и касата да финансира най-разходоефективните. Лекарите пък да изписват терапии само според фармакотерапевтичните ръководства. Също така да се забави реимбурсирането на нови терапии, като се въведат нови срокове за включване в позитивния списък. Така например за нов медикамент те трябва да станат 180 дни от 90.