Административно се закриват болници

Националното сдружение на частните болници смята, че здравната карта не трябва да се прави административно. Това е един вид социално инженерство от твърде голям мащаб, кoето засяга цялото насление на държавaта. Смятаме, че по админстративен начин не би следвало да се регулира кой, къде и как ще се лекува. Самата здравна карта с нищо няма да подобри нито достъпа на пациентите, нито качеството на лечение, единственият начин това да се случи е чрез конкуренция – по-високо качество на по-ниска цена. Затова считаме, че посоката за промени е точно обратната – стимулиране на конкуренцията, а не административно регулиране. Лечебната дейност е стопанска, затова е нужно да се стимулира като стопанска дейност. Всяка административна регулация може единствено да опорочи качеството и да се отрази негативно на себестойността на услугата. Мога веднага и да дам пример – до 2010 г. при същите здравни вноски и събираемост, оставаше излишък от над 800 млн.лв. ежегодно. През 2010 г. по административен начин се наложиха регулации, като нива на компетентност на базата на медицински стандарти, което оскъпи неимоверно здравните дейности, принуди мениджърите на болници да увеличат хоспитализациите, за да покрият излишните разходи. Крайният резултат беше, че обществените средства за здраве започнаха да не стигат, въпреки гонения резултат и закриване на 30 болници.
Най-големите проблеми, които здравната карта ще донесе, ще са за пациентите. Лекарите са живи и здрави и ще намерят своето поприще у нас или в чужбина. Но за пациентите това ще доведе до инвалидност и смърт, тъй като ще се закрият множество болници. Очевидно картата има за цел да се закрият частните и повечето общински болници. А дори съветското здравеопазване, когато нямаше частни болници, не посмя да пипне общинските, защото са на по 100-120 години и от тях има смисъл. Ето защото смятам, че всяко едно социално инженерство от този тип би довело до необратимо тежки последици като случая в Девин. Мисля, че броят на леглата трябва да се определя от търсенето и то това длаи пациентът е доволен или не, а не чрез бюджетиране и администриране.
Нашето сдружение вече заведе дело срещу методиката за здравната карта, то е насрочено за 17 февруари и сме убедени, че ще го спечелим. Днес по искане на Коституционния съд подадохме и становище по делото за здравната карета, което заведоха група депутати. В него казваме, че са нарушени поредица от международни актове и европейски директиви, поради което не би следвало да се стига до влизане в сила на здравната карта. Ако се наложи, сме готови да сезираме и ЕК.

Балансираме дефицита със специализанти

Обнародваха промените в надзора на туберкулозата

14% от украинските бежанци у нас са медици

По-скъпи денталните услуги заради инфлацията

Чакаме ХЕМС през юли

Нов ръст на скарлатината

Търсят кадри за спешната помощ по въздух

85 кандидати за стипендии от БЛС

Бумът на скарлатината чак до май
