БСП внесе вота за здравеопазване

Депутатите от БСП внесоха вота на недоверие срещу правителството заради здравната му политика. Днес в късния след обяд те бяха готови с мотивите към него, които подготвиха след серия от срещи с неправителствените организации в сектора. Часове преди да го внесат от левицата говориха и с Българския лекарски съюз.
Излишно роене на болниците, сбъркана лекарствена политика и увеличаване на доплащането са сред мотивите на левицата за вота на недоверие. Лечебните заведения се концентрираха основно в три големи града в България, където е съсредоточен 80% от болничния потенциал на страната, се казва в мотивите. Според червените депутати това е довело до двойно увеличение на броя на хоспитализации през последните 10 години до 3 милиона при намаляване на човешкия контингент с около милион.
Въпреки увеличаването на публичните
и частните разходите за здравеопазване в България, които вече достигат близо 9 млрд. лв., нарастване на качеството и удовлетвореността на пациентите липсва, добавят от левицата. Според тях е сбъркана и лекарствената ни политика, защото е нарушен балансът между средствата, отделяни за хапчета и тези за медицинска дейност. Стандартното съотношение в ЕС е около 25-30% от общите разходи за здравеопазване да са за лекарства, а в България този процент е над 45, се казва в мотивите. Според левицата готвената реформа от здравния министър Кирил Ананиев няма да подобри тези дефекти.
„Политиката, провеждана от правителството
на ГЕРБ и ОП в сферата на здравеопазването не само, че не допринася за решаването на проблемите на българското здравеопазване, но и ги задълбочава. Тази политика може да бъде определена с две думи – хаотична и неадекватна", смятат от БСП. Дали вотът на недоверие ще намери подкрепа в лицето на останалите партии в опозиция ще стане ясно идните дни. С пълните мотиви на БСП може да се запознаете тук.

По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков

Политическите партии спряха реформата

Болниците бяха много още през 2003 г.

По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов

"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев

Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев

Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев

НЗОК ще стане и застраховател

Районни колегии подкрепиха БЛС за новия модел
