Сменят системата с бюджета на НЗОК
Пълно прекрояване на системата предвижда да направи здравното министерство със закона за бюджета на касата за 2019 г. Над 40 страници е драфтът с промени, върху които работи ведомството. Въпреки че окончателният вариант не е готов и част от текстовете със сигурност ще отпаднат до представянето на проекта пред Надзорния съвет другата седмица, представяме ви „суровия" му вариант. Той вече циркулира и в социалните мрежи.
Промени във всички фундаментални здравни закони иска да заложи ресорното ведомство с бюджета на касата за 2019 г. Корекции се предвиждат както в закона за здравето, за здравното осигуряване, така и в тези за лекарствата и за лечебните заведения.
Както вече clinica.bg писа, предвижда се
Министерски съвет да разрешава новите болници и дейности, а касата да плаща само за тези пътеки, които са извършени от лекар на трудов договор в клиниката.
Така се слага край на възможността за „гастрольори"
в болниците. Изключение ще има само за дефицитните специалности като патоанатомия, нуклеарна медицина и др. Също така се предвижда отпадане на акредитацията на болниците и смяната й с частни системи на рейтинг или „самооценка", в които никой няма да е длъжен да участва. Ще има и нова система за определяне на това кои клиники могат да обучават студенти по медицина.
Променя се и контролът.
МЗ планира да създаде една мегакомисия,
в която да влее ИАМО и ИАТ. Тя трябва да изземе функциите им. Фондът за деца отива към НЗОК. Освен това се залагат промени и при лекарствата. Предвижда се онкомедикаментите да се вкарат в клиничните пътеки. Лекарите пък да изписват терапии само според фармакотерапевтичните ръководства. Също така ще се забави реимбурсирането на нови терапии. Всички идеи, върху които умува здравното министерство може да видите и сами в драфта, който публикуваме тук.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев