71% от българите стигат до очен само при проблем

18% от населението в активна възраст у нас посещават кабинет на офталмолог веднъж годишно. 5 на сто пък твърдят, че не стигат въобще до специализирания кабинет, става ясно още от проучването.
"Подобна е статистиката за грижите за зрението и в световен мащаб и видимо, България не прави изключение от практиката", обясни д-р Иво Боршуков, офталмолог, Член на Европейската и Американската Академия по Офталмология.
Около
една трета от попитаните предпазват очите си,
носейки качествени слънчеви очила със защитни филтри. Един на четирима ползва очила за работа с компютър или диоптрични за защита от екранни лъчения. 9% накапват изкуствени сълзи.
Всеки пети българин прекарва между 4 и 6 часа пред телефон или компютър, а всеки четвърти българин прекарва поне по 2 часа дневно. Най-много време се застояваме пред дигиталните устройства в почивните дни. 37% посвещават 4 часа от времето си през уикенда в тази дейност, а 27% - около 8 часа.
"Човек не е устроен да прекарва толкова време
пред екрана. Препоръката ми като офталмолог е
на всеки 15 минути да отмествате поглед от монитора, а на всеки час да се разтъпчете", посъветва д-р Иво Боршуков.
Според него няма категорични доказателства, че синия екран е вреден, но последните американски проучвания сочат, че повече от 2 часа на ден пред монитора не е препоръчително за децата. "В съвременния свят не можем да избегнем електронните устройства, но децата трябва да се научат как да работят с тях по правилния начин", допълни д-р Боршуков.
Почти една трета от анкетираните (29%) споделят, че имат проблеми със зрението. Най-честите оплаквания са свързани с късогледство-56%, астигматизъм-41% и далекогледство-21%. Възможността за премахване на диоптрите чрез най-съвременния метод - лазерна корекция, е популярно сред българското население.

Наложителен е скрининг за белодробния рак

Най-добрата диета е да не се стига до нея

Над 180 на конференция за очните тумори

ХОББ прилича на сезонните инфекции

Поставиха четири байпаса през ребрата

Здравната каса ще плаща новите пейсмейкъри
Устройството е 20 хил. лв., за начало ще се реимбурсират 10 на година, но реално необходимостта е за около 50-60 човека, казва доц. Васил Велчев

Затлъстяването е основен рисков фактор за диабет
България трябва да създаде национална платформа за профилактика на това заболяване, казва д-р Пенка Митева

Нужна е скринингова програма за диабет

Имплантираха пейсмейкър през бедрото
