БГ-учени правят добавки за онкотерапии

Наши учени ще разработват хранителни добавки, приложими при терапии на онколболни. Те ще бъдат биологично активни средства от природни източници като растения и бeзгръбначни животни. Това разказа за clinica.bg. шефката на дирекция „Наука" в МОН д-р Милена Дамянова.
Разработките на био-хранителни добавки и козметика ще бъдат по национална програма „Иновативни нискотоксични биологично-активни средства за прецизна медицина".
Бюджетът е 5.9 млн. лв., а срокът за
изпълнение - 4 години, до 2021 г. Това време не е достатъчно за създаване на лекарства, затова и програмата фокусира върху хранителни добавки, обясни д-р Дамянова. Идеята е да се разработят нови биологично активни вещества с антиинфекциозен и противотуморен ефект, както и срещу невродегенеративни заболявания. Целта е така да се подпомогне решаването на важни проблеми от глобален характер, стоящи пред здравните и социални системи, каквито са някои бактериални, вирусни, гъбични и паразитни инфекции, както и туморни и невродегенеративни заболявания.
„Те няма как да бъдат основно лекарство,
а по-скоро добавки, приложими например при преодоляването на страничните ефекти от химиотерапия и лъчетерапия", обясни още д-р Дамянова. Идеята е програмата да съдейства и за ориентиране на здравната ни система в посока на превантивна, прецизирана и персонализирана медицина. При персонализираната медицина пациентът и неговия уникален организъм се поставя в основата на определяне на компонентите на лечението, обясни още тя. Биологично активните средства, които ще се извличат от растения и безгръбначни животни като охлюви например имат по-ниска токсичност, в сравнение с конвенционалните антинеопластични лекарства.
Въпреки добрата им ефективност,
те показват ниска селективност, защото засягат и бързоделящите се нормални клетки. Това пък води до тежки странични ефекти като миелосупресия, и гастро-интестинални нарушения, а също така и прояви на кардио-, хепато- и нефротоксичност, и други.
Националната програма е разработена от колективи от учени от БАН, МУ-София, МУ-Пловдив и др. В бюджетното изпълнение е заложено през тази година да бъдат усвоени 1.3 млн.лв., през 2019 г. – 1.6 млн. лв., а през 2020 г. и 2021 г. – по 1.5 млн.лв.
При избора на националната програма сме се съобразили и с приоритетните предизвикателства на ЕС, където целево се инвестира в научни изследвания и иновации, които да имат реално въздействие върху здравето на гражданите, обясни още д-р Дамянова.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

БЛС пак иска още пари

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

ИСУЛ представи нова операция за глаукома

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Помощник фарамцевтите искат промени
Съсловната им организация настоява да се регламентира тяхната дейност в съответствие с европейските и световните стандарти
