БСП седи зад атаките към Видинската болница
- Цялата история започна в понеделник към 17.00 часа., когато дефектира част от водоочистващата система на диализата. Колона за омекотяване на водата просто гръмна. Специалстите казват, че това е следствие повишено налягане във водата. Това дали е така, аз не мога да твърдя. Това е случаят.
- От тази колона ли зависи да протече нормално процеса на хемодиализа?
- Не само през тази колона. Водоочистването става през няколко колони. Да кажем, че от тази колона зависи не цялата хемодиализа, а зависи част от качеството на водата. Тоест беше направен байпас – тази колона, която дефектира беше заобиколена и водата бе подавана към останалите колони. Това стана още към 19.00 часа в понеделник. Тоест дори при това положение можеше да се извършва диализа, разбира се с не напълно омекотена вода.
- Това как би се отразило на пациентите?
- Специалистите казват, че, ако това е за няколко диализи няма да се отрази. Когато е за дълго време, се получава синдром на твърдата вода, но до няколко диализи казват, че няма да се отрази по никакъв начин върху качеството на живота и тяхното здраве.
- В този ден колко диализи имахте да правите?
- В този ден беше минала първата смяна, беше минала втората смяна и трябваше да започне вечерната, която започва от 18 ч. до 22 часа.
- Колко хора, които е трябвало да бъдат диализирани, не са успели да го направят?
- Нито един. Но вечерта след инцидента една група болни, които се диализират в нашия център и пускат жалби до министър-председателят, до омбудсмана, бяха най-шумни, най-гласовити в медиите. Разбира се, те бяха предвождани там от местния лидер на БСП. Всичко това на мен ми напомня една друга сюжетна линия, която се вплита в тази с аварията. Сюжетната линия е, че във Видин един частен диализен център се бори да получи разрешение.
- Има ли такъв частен център?
- Има изграден, направен, със закупена апаратура, но няма разрешение за дейности и съответно не осъществява дейност.
- Подозирате, че това е някакъв саботаж?
- Не мисля, сигурен съм. Още повече, че вчера в мое присъствие омбудсманът зададе въпросът на заместник-министър Бойко Пенков, какво се случва с частния медицински център, той защо не се развива. Това е другата сюжетна линия, която се привнесе към аварията.
- Кой е този частен център?
- Собственик на капитала е местна дама – Поли Зарева, но дали е тя в основата на инвестицията - не знам. Не искам да коментирам. Най-гласовитите са пациенти са използвани за тази кауза. Това става в понеделник вечер. Във вторник сутринта започнахме да решаваме проблема. Първо информирахме нашите болни, че те могат да провеждат диализа в авариен режим. Тези, които не желаят да провеждат диализа в такъв режим, ние ги пренасочихме за провеждане на диализно лечение в Монтана със съответния транспорт.
- Тоест вие сте организирали транспортът им, а не както те твърдят, че е трябвало сами да се спасяват?
- Това го твърдят тези трима-четирима човека, които още същата вечер са тръгнали за Монтана да си правят диализа. Това са от тази група, която ви казах. Другите 40 човека на следващия ден ние ги информирахме. От 44 болни, които диализираме ние, 24 останаха при нас, 20 пожелаха да отидат в Монтана. Направен е график за извозване и за диализа. Съответно имахме комуникация с двамата заместник-министри, с шефа на РЗИ-Монтана, с управителя на този медицинския диалезен център. Всичко това беше организирано. Вчерашният случай няма нищо общо с аварията. Просто наш пациент, който е на диализно лечение, в понеделник следобяд е трябвало да бъде на диализа, тоест преди инцидента, но не се е явил.
- Знаете ли защо не се е явил?
- Не знаем защо не се е явил – просто не се е явил на хемодиализа. Във вторник той е предупреден, информиран е за инцидента, предложено му е да остане във Видин или да замине за Монтана. Той е казал, че ще пътува на следващия ден. Вчера сутринта същият този човек се почувствал зле. Извикал е спешна помощ. Откаран е в болницата, но той вече е в тежко състояние и преди още да е хоспитализиран този човек умира. Последната му диализа е била в петък миналата седмица. Понеделник той я пропуска, но не заради инцидента, а заради това, че не се е явил, а в сряда умира преди въобще да е включен на апарат.
- Този въпросният пациент пропускал ли е процедури?
- Специално за този пациент не мога да кажа, но е практика някой да се обади и да каже днес съм на лов – няма да мога да дойда на диализа. Има такива случаи. Случват се такива неща. Колко често не мога да кажа.
- След тази среща какво се реши?
- Днес до обяд трябва да се провежда диализа. Днес по обяд трябва да пристигнат инженерите със всички необходими части и модули. Колоната ще бъде сменена – ще бъдат сменени филтри, активен въглен. Днес ще започне това нещо да се случва и ние ще спреме диализата днес следобяд, в петък и в събота и се надявам в понеделник да започнем в нормален режим.
- Колко изправна е била системата ви, кога е проверявана?
- Ние редовно правим профилактика на системата. При последната профилактика, която бе август или юли. Това, което се е случило с дефектирането на тази колона – инженерите казват, че такова нещо не са виждали. Дефектът на тази колона е неочакван и за самата фирма. Тоест това не е могло да бъде предвидено.
- Имате ли проблеми, за които се нуждаете от помощ от държавата?
- Имаме разбиране от министерството и ще постигнем това, което трябва да се случи. Вчера тези 180 хиляди лева, които министър Ананиев каза, че ни ги отпуска – очакваме да подпишем договори и след това ще преценим точно за какво да бъдат използвани – колко да бъдат за апарати. Там болните се оплакват от битовите условия, които също не са добри. Няма какво да ви заблуждавам. Битовите условия имат нужда от подобряване.
- Кога ще посрещнете пациентите с изправна апаратура?
- Надявам се в понеделник. Сега те са разпределени в Монтана и Лом.