Мигрантите ни без образование и квалификация
.jpg)
За периода януари – август у нас са регистрирани 1064 лица от десет държави, които са потърсили закрила, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, позовавайки се на данни от Държавната агенция за бежанците. Чужденците са от Сирия, Ирак, Афганистан и Пакистан. 53% от тях са мъже, 11% -жени и 36% -деца на възраст до 14 години. „Преобладаващата част от тях са неграмотни. Без никакво образование са 21%, а с начално-26%", посочи Димитров.
През езиково обучение и последваща работа у нас са преминали едва 50 души, отчете от своя страна Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТТП), позовавайки се отново на данни от Агенцията за бежанци. В момента
проблемът с мигрантите у нас не стои толкова остро.
Крайната им цел не е България, добави той. В центровете на Държавната агенция за бежанците са настанени 633 души при капацитет 5 200. Тоест имаме около 12% запълване на заетостта, отчете той. 180 чужденци са настанени на външни адреси и живят на квартира. "Изключително неприятно за онези, които ще се занимават с интеграцията на бежанците е, че те са с много ниска квалификация или без никаква. Не видях нито един бежанец с висше образование", коментира още Цветан Симеонов.
Тревожно е обаче, че гражданите не са отворени
към мигрантите в ежедневието си, обясни Пламен Димитров. Според него проблемът в Източна Европа има и друго измерение. „Източна Европа все още не се третира като равноправен партньор в ЕС, защото мобилността не се гарантира", добави той и изтъкна, че една от причините за Брекзит е именно наводняването на пазара в Обединентото кралство с работници от този региони. С преодоляването на последиците от икономическата криза през последните години, България все повече се превръща в място за живеене и реализация на граждани от трети държави, каза от своя страна Лазар Лазаров, заместник-министър на труда и социалната политика. "Добре управляваната миграция може да допринесе за икономически растеж в държавите, както и за благосъстоянието на самите работници", обясни той.

2823 трудови злополуки у нас за година

МТСП работи за ръст на майчинските

2780 лв. става заплатата за асистент

1521 лв. са нужни за издръжка на човек

13% ръст на разходите за пенсии

5.5% е безработицата през март

Искаме 50% увеличение на основната работна заплата

4% е годишната инфлация за март

Спряха тройно повече опасни работни места
