Е-рецептата остава мечта за нас
Съществуват драстични разлики между аптекарите по света. Това са част от изводите, които си направихме след форума в Глазгоу. Едно от основните неща е, че в България не се използва в достатъчна степен нашите познания. Често се налага да обясняваме, че сме медицински специалисти и че сме част от тази система, която е насочена към здравеното на хората. И че нашите знания са едно продължение на цялостното лечението.
Аптеки бол, но достъп труден
У нас в някои населени места хората има затруднен достъп до фармацевтична услуга. Въпреки, че в България на глава от населението аптеките са повече, отколкото са средно за Европа, продължава да има населени места, където няма достъп до аптеки. Това е един парадокс. Другите страни имат регулация. И тя така е направена, че пациентите да имат максимален достъп аптеките. Регулация за нови аптеки у нас няма. Те са концентрирани основно в големите градове.
Законът за лекарствата създанен с пропуски
В Закона за лекарствата в хуманната медицина още от създването му не са предвидени такива ограничения. Тоест от една страна има регулация и изисквания към аптеките, към персонала, а от друга страна не е помислено за пациентите. Например в Европа е заложено дори какво да е отстоянието от аптека до аптека в метри. В България откриването на аптеки е търговска дейност.
Лекарства на тезгяха в селския магазин е недопустимо
Това не е в полза на хората, които ще получат тези лекарства. Защото голяма част от лекарствата имат определени изисквания за съхрнение. На конгреса стана ясно значимата ролята на фармацевта. Той е нужен от създването на молекулите до крайния клиент. И една от основните му роли е да може да бъде в помощ на пациента. Да обмени информация с него за нежелани реакции на лекарството, за нещо което не съответства на ефекта му, както и за някакви усложнения. В България обаче не е така.
Парите за лекарства в касата без обратна връзка
Ние нямаме електроннно здравеопазване, нещо за което ние фармацентите настояваме да стане час по-скоро. На конгреса в Глазгоу видяхме, дори приложения за електронна обработка на лекарствата от аптеки и от здравните системи. Аз лично не бих се наел да кажа има ли злоупотреби с парите за лекарства на Касата или не, защото просто няма обратана информация. Според мен никой не знае точно, само някои хора в Касата – кой пациент колко и какви лекарства пие. Дали няма пациенти, които не пият излишни лекарства или пък да пият по-малко отколкото са им необходими за заболяването. Мисля си, че тази информация я нямат и на най-високо ниво.
Прехвърлянето на плащания при аптеките всяка година
не е добре, но никой не ни пита. Тук парадоксът е следния, голяма част от лекарствата, реибурсирани над 80%, аптеката ги плаща, след което тя ги отпуска на пациента, след което започва изчакването, за да се върнат парите. И как да кажа това е сваляне на колене, особено ако са по-дълги периодите.
Мечтаем за е-досие и е- рецепта
Това, което си пожелахме в Световния ден на фармацевта е електронна рецепта и електронно здравно досие. Ако това нещо се случи всеки специалист, който е вътре в системата ще може да анализира и да даде подходящото решение на проблемите. В момента тези данните са на база само израходени средстава. Нормално е отзад да стои пациент, забаляване, колко пъти и какво лекарство се пие. Ние за това си пожелаваме е-досие и е-рецепта, за да може да има някава полза за обществото и пациентите. Това дава информация. Например в Германия се знае далеч назад в годините един пациент какво лекарство и в какви дози е пил. Това помага и на лекарите в проследяването на лечението. В аптеките пък виждат информацията, дали има негативни експозиции, всичко това е отразено и спестява различни неудобство.
Войната в ценовия диапазон е нелоялната конкуренция
В България всички, които си правят гимнастика със здравеопазването се интересуват основно колко пари изразходва системата или колко пари плаща някой. Нелоялната конкуренция е до някъде войната в ценовия диапазон, но всъщност в цена на лекарства не стои само цената, а в норамалните страни отзад стоят и цялото обслужване. Това са такива общи примери, които тук не се случват.
НЗОК бави договора на новия управител
Внесоха Cisplatin в страната
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
И МВР да наказва за райския газ
Още месец забрана за износа на инслулин
Пеевски стоял зад вендинг машините
Доставят лекарство за нарколепсия
Политиците си назначават пациентите
Проблемите на пациентските организации бяха поставени на дневен ред на форум в столицата през тази седмица. Какви са те, до какво водят и има ли решения, попитахме Петя Стратиева.