6 стартъпи на финала за здравни иновации
Финалистите в конкурса през тази година
са екипи от Италия, Литва, както и по два отбора от Полша и Унгария. Разработените от тях продукти ще бъдат предтавяни на финала на 16 ноември в Будапеща. Победителят ще получи сумата от 25 000 евро. За второто място наградата е в размер на 20 000 евро, а за трето - 15 000 евро.
Екипите вече минаха на обучения
как да подобрят бизнес плана си и уменията си да направят първите си инвестиции в два последователни образователни лагера в Коимбра (Португалия), организирани в инкубатора на Институт „Педру Нуниш" (Instituto Pedro Nunes – IPN), отличен за най-добър инкубатор на стартъпи. Томас Микош, съосновател и ръководител на бизнеса във FindAir е сред разработчиците на
уникална интелигентна система за инхалиране,
която при употреба следи всички важни данни и показатели на пациента. Системата може да помогне за предотвратяване на астматичен пристъп, може да намалява необходимите дози на медикамента и да „обучи" пациентите. По този начин хората, които я използват, могат да водят по-качествен живот. Системата се синхронизира с приложението FindAir и така пациентите получават незаменима персонализирана информация как да избегнат астматичен пристъп и в случай на такъв, как да бъдат подготвени.
Унгарския DiabTrend разработва услуга с изкуствен интелект
за предсказване на нивото на кръвната захар при диабетици, където прогнозата в реално време се анализира от уникалните данни на пациента. Унгарската фирма HepC работи върху терапия на суперинфекции (SIT) –
биологична терапия,
която стимулира вродената имунна система на приемника. Лекарственият продукт, с който компанията кандидатства, е непатогенна двойна верига на птичи РНК вирусен вектор, която потиска репликацията на патогенни вируси чрез активиране на интерферон-зависими антивирусни пътища. Пациентът получава орално лекарството, което лекува от вирусната инфекция, причиняваща заболяване, по време на краен курс на лечение, докато векторът се изчиства безопасно от пациента. Друга компания – Genomtech от Полша разработи иновативен, патентован диагностичен мобилен генетичен анализатор. Освен четирите стартиращи компании от Централна Европа, една италианска и една литовска компании успяха да се класират в топ 6.
Oxipit от Литва предлага решение за търсене на изображения,
базирано на дълбокото машинно обучение, което прави цифрово рентгеново изображение на пациента и използва базата данни на болницата, за да открие най-близките от радиологична гледна точка подобни случаи и техните доклади. Резултатът е намирането на стотици шаблони, които вече са налични, което е безпрецедентна възможност да се консултират предварително случаи, според архив, съдържащ информация, която може да се сравни с опит, събиран няколко човешки живота. Всяка болница с цифрова база данни ще се възползва, тъй като подходът е „имунизиран" към езиковите бариери и разликите в класификацията.
Holey от Италия разработи автоматичен 3D скенер,
който може да изчисли за по-малко от 30 секунди геометрията и размера на пациента. Софтуерът за 3D моделиране може автоматично да генерира виртуалния модел на скобите, позволявайки на лекарите да променят параметрите. В резултат имаме бърз и надежден 3D принтер, който може да произвежда няколко скоби едновременно, като използва пластмасови материали.
Изпитват ваксина за рак на белия дроб
NHS отказа новото лекарство за Алцхаймер
Генна терапия за синовиален сарком
FDA разреши софтуер за инсулин при Диабет2
Надежда за резистентните тумори
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда