От 2017 г. служителят да изпраща само електронно болничния на работодателя, планират от НОИ. Това съобщи пред БНР управителят на институцията Бисер Петков.
От догодина може да не се налага да носим лично болничния си на работодателя. Ако бъдат приети промените предвиждани от НОИ, ще е достатъчно само да го изпратим електронно.
До сега срокът за представяне на болничния пред работодателя беше до два дни от издаването му. Затова често хората прибягваха до услугите на колеги или роднини, които да придвижат документа.
От началото на юли институцията съкрати и срока на изплащане на обезщетенията при временна нетрудоспособност. Хората, които имат право на това, ще получат парите си в рамките на 10 работни дни от представянето на необходимите данни за болничните листове от осигурителя. Същият е срокът и за компенсациите, които не са по болничен лист. До сега и в двата случая парите се изплащаха в рамките на 30 дни.
Ръководството и синдикатите се разбраха за подобряване на условията на труд, актуализация на парите за облекло и стартиране на „гореща линия" с управителя, съобщиха от осигурителния институт
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм