Демонополизацията не решава проблемите
Броени дни остават до официалното оповестяване на идеите за реформа в здравеопазването и тяхното публично обсъждане. Междувременно касата предложи нов модел за финансиране на биологичните терапии за 7 диагнози. Представяме ви вижданията по тези две теми на управителя на здравноосигурителния фонд д-р Дечо Дечев, които той сподели в предаването на бТВ „Лице в лице".
Реформа се налага поради простата причина, че има огромно несъответствие между заложените ангажименти за дейностите, които трябва да се заплащат и сумите, с които трябва да се заплатят тези дейности. Затова ще чуете, че допълнителният пазар на услуги, тоест този, който не се заплаща с парите, които отделяме в момента с тези 8% е приблизително равен на тези 4 млрд. лв., които чрез тези 8% имаме всички. Така че на първо място това е причината. На второ място се оказа, че НЗОК в този си вид, в който е в момента има огромни проблеми.
Оказа се, че този модел на монопол не е най-правилният избор, по който трябва да се развива системата. Това са и генералните предложения, които в момента се обсъждат. Те са две основни - едното е демонополозация на здравната каса без да се увеличава здравната вноска. Второто е да заплащаме допълнително, като тези допълнителни средства отиват в N на броя осигурители, които отговарят на определени условия.
Двата варианта имат позитиви и негативи
При първия вариант, при който няма да заплащаме повече има определени рискове. Ще си позволя да кажа някои от тях. Първото нещо е, че парите в системата няма да станат повече. Теоретично е възможно те да се управляват по-добре, но парите няма да станат повече. Второто нещо, те не само няма да станат повече, а могат да станат по-малко, защото националната каса по закон няма право да печели. Другите фондове, част от които ще бъдат избрани от нас, ще имат право на печалба. Тоест средствата в цялата система ще намалеят – няма да се увеличат. На трето място съществува реален риск от това хората, които в момента финансират системата, но не ползват нейните услуги, да излезнат и отидат в други фондове. Напрактика е напълно вероятно болните хора да останат на гърба на държавата в този фонд - НЗОК, а носителите на по-голямата част от средствата да се пренасочат в други фондове. Накрая ще се окаже, че не само няма да получаваме това, което е в момента, а ситуацията ще стане много по-лоша за болните, които имат нужда от скъпоструващо лечение. За мен това са негативите на първия модел. Като позитивът пак казвам, той е много сериозен позитив, че е напълно възможно тези средства да се управляват по много по-добър начин.
За промените при лекарствата
Ефективността на едно лекарство не се определя от неговата цена. Това е дълбоко погрешно твърдение. Ефективността на едно лекарство се доказва. Тогава, когато аз твърдя, че трябва да се избира най-евтиното лекарство, тоест всеки един лев, който плащаме отгоре за някое лекарство, би трябвало да бъде доказан в ефективността на лекарството.
Този, който кандидатства като производител с цена, която превишава към този момент това, което е по-евтино, примерно с 50% по-скъпо, той трябва да докаже, че неговата ефективност е по-висока също с 50%. За целта има такива институти с хиляди персонал, които това им е работата. Напрактика ние ще задължим всеки един производител той да прилага тези доклади, които вече са публикувани. Те са публично известни и на производителя и на нас.
За нуждата от контрол
Касата има нужда от коренна промяна в областта на контрола. Ние като общество трябва да разберем, че срещу нас стои една организирана група, която има за цел да източва касата. Липсата на ефективен контрол ще продължи този начин на работа. Организираната група включва – някои фармацевтични компании, платени от тях пациентски организации и за съжаление група от водещи медици в България. Начинът им на работа не е чужд и по света, но за разлика от там, където се водят ефективни действия. Във всички страни около нас има действия срещу тази организирана група с присъди за компании и в Румъния, Сърбия, Гърция. Преди няколко дни имаше дело срещу главния онколог в САЩ, обвинен за 3,5 млн. за това, че трябва да дава привилегии на една фирма, която между другото е най-големият продавач у нас. Това е разликата между тях и нас, че държавата отсъства в контрола срещу тези порочни практики. Най-голямата трагедия е, че тези порочни практики взеха такива размери, че вече вместо да помагат на пациента те му вредят. Само и само компанията да продава един или друг продукт.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев