Несъстоятелно е държавата да излезе от процеса на договаряне на минималната заплата, казва Димитър Манолов
Десислава Антова antova.desy@gmail.com
С наближаването на края на годината преговорите за размера на доходите през следващата е във фокуса на работодатели, синдикати и власт. Трябва ли да се определя минимална заплата, защо години наред няма преговори за минимални осигурителни прагове, удачно ли е вдигането на заплатите на чиновниците с 10%, попитахме Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа".
Синдикатите не можем да сме спокойни предвид поведението на работодателските организации в процеса на договарянето на минималните осигурителни прагове. За пореден път те казват, че няма да участват в такива преговори. Ако на работодателите им се даде възможността да бойкотират процесите като договарянето на минималната работна заплата, каквото нещо те правят в момента с праговете – това ще бъде контрапродуктивно и абсолютно неприемлиево. Спокойно мога да очаквам, че и когато тръгнем да договаряме заплати утре, те ще кажат, ние няма да участваме. Това е твърде рискована работа. Скоро се чу първото такова несъстоятелно предложение по време на конференция, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал, а именно държавата да излезе от този процес на определяне на минималната работна заплаа. Следователно по същество те искат цялата власт за определяне на минималната работна заплата. Нещо, с което ние няма как да се съгласим. Нещо повече ние от КТ „Подкрепа" продължаваме да настояваме за необлагаем минимум в размер на минималната работна заплата.
Това е наше искане още от миналата година.
Освен това ние не сме спирали да говорим за необлагаем минимум още от времето преди въвеждането на плоския данък. Дори сме се шегували по тази тема, че когато дойде дясното правителство на Борисов на власт, то бе редно да отмени лявата мярка на предходното правителство, свързано с плоския данък. Това е шега, разбира се, защото нито едните са леви, нито другите са десни, нито плоският данък е лява мярка. Увеличението с 10% на заплатите в бюджетния сектор на този етап е по същество свободни приказки. Не мога да им направя никакъв прочит. Ако някъде се появи черно на бяло, ще го дебатираме. Друг е върпосът, че по подразбиране това увеличение е недостатъчно. Тези приказки към момента са прекалено политически и поради тази причина неконкретни, за да могат да се правят сериозни анализи.
Иначе като цяло стъпката за 10% увеличение е позитивна
Тези глупости, които се разнасят за гадните чиновници, не ги чуваме за пръв път, но положението е много по-различно. Относно механизмът за атестация на служителите в държавната администрация, трябва да е ясно, че никой не може да направи съвършен или справедлив механизъм за разпределяне на отпуснатите възнаграждения. Всички знаем къде живеем и с кого си имаме работа. Трябва да се минимализира преценката само и единствено от страна на ръководителя и да се видят по-обективни критерии. Това е извън съмнение. Но пак казвам нека да видим нещо конкретно, защото другото са свободни разговори и произволни коментари.
С 21,5% по-малко получават жените в хуманното здравеопазване и социалната работа у нас, в сравнение с колегите си мъже, става ясно от проектозакон на МТСП
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм