Мъжете ни умират по-бързо
Три пъти по-често умират мъжете до 60 години в Източна, отколкото в Западна. Основните причини за това е начинът на живот, показват данните от първия доклад на Световната здравна организация (СЗО) за мъжкото здраве. Той обхваща 53 държави в Европейския регион. Данните от него бяха представени на 68-тa среща на Регионалния комитет на СЗО.
Съществува огромна разлика в здравето на мъжете в различните части на Европа, отчитат експертите. От 64 до 81 или 17 години е разликата в очакваната продължителност на живота на силния пол сред различните държави на Стария континент. Около 37% от смъртните случаи от незаразни заболявания са сред мъжете до 60 години в Източна Европа, срещу 13% в Западна. В някои държави от двете части на континента разликата между честотата при фаталните инциденти от сърдечносъдови заболявания достига 7 пъти, допълват експертите.
Около 86% от всички смъртни случаи
сред мъжете се дължат на хронични заболявания и инциденти. Най-честите диагнози, които водят до фатален изход сред тях са онкологичните, сърдечносъдовите , каквито са инфарктите и инсултите, белодробните и диабета, показват изводите на експертите. Три четвърти от мъжете до 25 години, които са загинали, са направили това в катастрофи.
Сред основните причини за разликата
в смъртността е начинът на живот. Цигарите, консумацията на алкохол и нездравословното хранене са сред главните причини, както за диспропорциите в този показател сред отделните европейски държави, така и сред двата пола. Пушенето е отговорно за смъртта на 1 милион мъже през 2016 г., са сметнали от СЗО. Алкохолът и наркотиците са сред водещите рискови фактори в Източна Европа и са причинили 24% загубата на години живот сред силния пол. По-рядкото посещение на лекар от страна на мъжете в сравнение с жените е другата причина за това, че имат по-ниска продължителност на живот.
XEC-вариант на КОВИД тръгна в Европа
ЕС готви по-строги забрани за пушене
Италианската армия ще пази болница
СЗО одобри ваксина срещу маймунска вариола
Антимикрбоната резистентност в аджендата на ООН
Заради все по-голямата сериозност на проблема тази година темата е част от 79-та сесия на Генералната асамблея на Обединените нации