Най-тежките травми са при мотористите

Визитка
Доцент Желю Димов има специалност Лицево-челюстна хирургия и Орална хирургия. Специализирал в Мюнхен и Москва. Бил е началник на отделение ЛЧХ при Клиника по неврохирургия в УМБАЛСМ Пирогов. В момента е началник на Клиниката по лицево-челюстна хирургия и оториноларингология в УМБАЛ „Св. Анна" София. |
С най-фрапантният случай в кариерата си обаче доц. Димов се сблъсква преди 15 години. И до днес продължава лечението на малката тогава пациентка.
Докато работи в болница „Пирогов", от Бургас със самолет по спешност докарват 10-годишно момиченце. Лицето на детето е премазано. При катастрофа то изхвърча от задната седалка и се блъска в предното стъклото на колата при спиране. Травмите са жестоки – липсват костите на целия среден лицев етаж с корена и костния скелет на носа, както и едното око.
„За първи път видях такава трудност, няма и с кого да се консултирам. 4 пъти съм шил и разшивал, за да мога да добия някаква физиономия, за да може да диша, да говори, да се храни. Успях, но беше изключително трудно. Детето все пак оцеля, разбира се след 2-3 месеца лечение в Пирогов, но беше изключително обезобразено", разказва доц. Димов.
След това започва да търси начини лицето на момичето да бъде възстановено. Оказва се, че тялото й отхвърля чужди материали. В медицината до сега няма описан подобен случай. Затова българският хирург започва да търси помощ от колеги в цял свят. Получава няколко отзива, но след като изпраща снимки на детето, всички бързо се отказват. Тогава се свързва с един от световно признатите лицево-челюстни хирурзи – д-р Кръстинова. Тя е българка, но след специализацията си в Париж остава да работи там. Тя откликва и организира консилиум с известни лицеви хирурзи от цял свят.
„Когато представих детето първо с документация и снимки те не вярваха, че е живо. Една седмица мислиха всички тези световни хирурзи, какво може да се направи. Не може да се присаждат изкуствени материали, организмът ги отхвърля, трябва да е собствен. Най-накрая един от френските колеги предложи да се вземе материал от плешката и първо да се отдели устната от носната кухина.", споделя още доц. Димов. 22 часа е продължила операцията в Париж. За това време са се сменили 4 екипа. В крайна сметка обаче усилията се оказват успешни и днес момиченцето е живо и здраво, пораснало, завършила е гимназия и се социализира.
Въпреки че е уникален в световен мащаб, случаят все още не е публикуван, коментира още доц. Димов. За да стане това, на момичето трябва да се поставят зъбни импланти на горната челюст, което той планира да се случи скоро.
До обезобразяване могат ни доведат и нелекуваните зъби и услугите на лош пластичен хирург, предупреждава още доц. Димов. Особено опасни за възпаленията са топлите дни на лятото. Съчетанието от висока температура, влага и кръв, води до тежки състояния, които понякога трудно се овладяват. Има симптоми, по които да се разбере, че това не е лек дискомфорт, а сериозен проблем. Това обаче може да направи специалист. Затова в такива случаи е задължително да се обръщаме към стоматолог, съветва още лицевият хирург.
Според него трябва да се и повиши контролът на здравно министерство към новите стоматологични кабинети. Всеки такъв трябва да има акредитация, тоест да се знае точно каква дейност е правоспособен да извършва работещият в него. Ако стоматологът е само терапевт, той трябва да се ограничи в поставянето на пломби и лечение на корени. За да извършва по-сериозни интервенции, зъболекарят трябва да има задължително специализация и поне 5 години стаж по нея.
Подобен проблем съществува и при пластичната хирургия. По думите на специалиста официално в България пластична хирургия като специалност няма, има възстановително-пластична хирургия. Тъй като тези операции станаха много модерни и кабинети никнат из страната. Ако с това обаче се захване некомпетентен човек уврежданията са непоправими. „Работил съм в Париж при доктор Кръстинова, българка, един от най-известните лицеви хирурзи в света. Много от хората с неуспешни пластични операции в крайна сметка стигат до нея. Аз съм присъствал на такива, страшно е до такава степен може да бъде обезобразяването." - споделя доц. Димов. Той предупреждава, че и у нас има случаи на тежки последици от разкрасяване. За поправяне на щетите обаче най-често хората се обръщат към специалисти в чужбина.
„Трябва да има контролен орган, който да проверява, преди да издаде разрешение за такъв кабинет кабинет. Задължително е лекарят да има доказана специалност, а не курсове." - подчертава още специалистът.
В „Св. Анна" ще слагат зъбни импланти
Поставяне на зъбни импланти, като част от сумата се поема от здравната каса, предвиждат да започнат скоро в болница „Света Анна". Това съобщи началникът на Клиниката по лицево-челюстна хирургия и оториноларингология там, доц. Желю Димов. Ако болницата се договори с касата, ще бъде първото държавно лечебно заведение, което ще работи по този начин. Вече са оборудвани двата нови кабинета, в които ще се поставят зъбни импланти по клинична пътека. Клиниката разполага и със специалист имплантолог, съобщи още доц. Димов. За да стартира дейността обаче, тя трябва да получи акредитация. Към момента няма клинична пътека, която да покрива някаква част от парите необходими за имплантирането на зъб. Изработването на такава бави старта на новата дейност, но от клиниката са уверени, че е възможно. Още не е ясно също, дали пътеката ще покрива самия имплант или поставянето му. Около 2000 лева излиза поставянето на такъв зъб в частен кабинет. Сумата обаче може да скочи още в зависимост и от цената на самия имплант. За да се избегне спекулация с тази цена от „Света Анна" предвиждат той да може да се закупи от пациента от аптеката на болницата. |

12-те кръга на Ада, наречен „бърнаут“

Жожоба и арган в шампоана съживяват косата

Динята сваля кръвното, пъпешът – холестерола

Фреш вместо енергийна напитка

Перфектната жена в сантиметри

Целувайте се за здраве!

Кардио на гладно топи мазнинките

Лавандула държи комарите далеч

Летният флирт лекува самочувствието
