Хирургия

Най-тежките травми са при мотористите

01-08-2016 07:33
Вече 15 години продължава лечението на най-фрапантния случай, който има доц. Желю Димов Най-тежките травми са при мотористите
Радостина
Радостина
Байчева
radost.baicheva@gmail.com
Добрият външен вид е важен за всеки човек, а съществена част от него е нашето лице. За да сме по-красиви, полагаме грижи всеки ден. Дори стигаме до крайности, които могат да ни обезобразят. До такива последици водят и инциденти. Хората, които ни помагат тогава, са лицево-челюстните хирурзи. Кои са най-честите проблеми, с които те се сблъскват, как ги решават, разказва доц. Желю Димов. Той е един от най-видните специалисти в тази област и е началник на Клиниката по лицево-челюстна хирургия и оториноларингология в университетската болница „Света Анна".
Най-често причина за обезобразяването на хората стават тежките травми при катастрофи. Едни от най-сериозните случаи са тези с мотористи. Подобни травми обикновено са множествени и с един удар се нарушават 4 основни функции в човешкия организъм – дишане, хранене, говор и зрение, обяснява доц. Димов. Пациенти пристигат по спешност, а лекарите се стремят най-напред да възстановят
  Визитка

Доцент Желю Димов има специалност Лицево-челюстна хирургия и Орална хирургия. Специализирал в Мюнхен и Москва. Бил е началник на отделение ЛЧХ при Клиника по неврохирургия в УМБАЛСМ Пирогов. В момента е началник на Клиниката по лицево-челюстна хирургия и оториноларингология в УМБАЛ „Св. Анна" София.

дишането. Всички зъби и тъкани, които са в устната кухина и са натрошени при удара, застрашават поемането на въздух. Травмите от други инциденти и катастрофи обаче често не са по-леки.

С най-фрапантният случай в кариерата си обаче доц. Димов се сблъсква преди 15 години. И до днес продължава лечението на малката тогава пациентка.

Докато работи в болница „Пирогов", от Бургас със самолет по спешност докарват 10-годишно момиченце. Лицето на детето е премазано. При катастрофа то изхвърча от задната седалка и се блъска в предното стъклото на колата при спиране. Травмите са жестоки – липсват костите на целия среден лицев етаж с корена и костния скелет на носа, както и едното око.

„За първи път видях такава трудност, няма и с кого да се консултирам. 4 пъти съм шил и разшивал, за да мога да добия някаква физиономия, за да може да диша, да говори, да се храни. Успях, но беше изключително трудно. Детето все пак оцеля, разбира се след 2-3 месеца лечение в Пирогов, но беше изключително обезобразено", разказва доц. Димов.

След това започва да търси начини лицето на момичето да бъде възстановено. Оказва се, че тялото й отхвърля чужди материали. В медицината до сега няма описан подобен случай. Затова българският хирург започва да търси помощ от колеги в цял свят. Получава няколко отзива, но след като изпраща снимки на детето, всички бързо се отказват. Тогава се свързва с един от световно признатите лицево-челюстни хирурзи – д-р Кръстинова. Тя е българка, но след специализацията си в Париж остава да работи там. Тя откликва и организира консилиум с известни лицеви хирурзи от цял свят.
„Когато представих детето първо с документация и снимки те не вярваха, че е живо. Една седмица мислиха всички тези световни хирурзи, какво може да се направи. Не може да се присаждат изкуствени материали, организмът ги отхвърля, трябва да е собствен. Най-накрая един от френските колеги предложи да се вземе материал от плешката и първо да се отдели устната от носната кухина.", споделя още доц. Димов. 22 часа е продължила операцията в Париж. За това време са се сменили 4 екипа. В крайна сметка обаче усилията се оказват успешни и днес момиченцето е живо и здраво, пораснало, завършила е гимназия и се социализира.

Въпреки че е уникален в световен мащаб, случаят все още не е публикуван, коментира още доц. Димов. За да стане това, на момичето трябва да се поставят зъбни импланти на горната челюст, което той планира да се случи скоро.

До обезобразяване могат ни доведат и нелекуваните зъби и услугите на лош пластичен хирург, предупреждава още доц. Димов. Особено опасни за възпаленията са топлите дни на лятото. Съчетанието от висока температура, влага и кръв, води до тежки състояния, които понякога трудно се овладяват. Има симптоми, по които да се разбере, че това не е лек дискомфорт, а сериозен проблем. Това обаче може да направи специалист. Затова в такива случаи е задължително да се обръщаме към стоматолог, съветва още лицевият хирург.

Според него трябва да се и повиши контролът на здравно министерство към новите стоматологични кабинети. Всеки такъв трябва да има акредитация, тоест да се знае точно каква дейност е правоспособен да извършва работещият в него. Ако стоматологът е само терапевт, той трябва да се ограничи в поставянето на пломби и лечение на корени. За да извършва по-сериозни интервенции, зъболекарят трябва да има задължително специализация и поне 5 години стаж по нея.

Подобен проблем съществува и при пластичната хирургия. По думите на специалиста официално в България пластична хирургия като специалност няма, има възстановително-пластична хирургия. Тъй като тези операции станаха много модерни и кабинети никнат из страната. Ако с това обаче се захване некомпетентен човек уврежданията са непоправими. „Работил съм в Париж при доктор Кръстинова, българка, един от най-известните лицеви хирурзи в света. Много от хората с неуспешни пластични операции в крайна сметка стигат до нея. Аз съм присъствал на такива, страшно е до такава степен може да бъде обезобразяването." - споделя доц. Димов. Той предупреждава, че и у нас има случаи на тежки последици от разкрасяване. За поправяне на щетите обаче най-често хората се обръщат към специалисти в чужбина.

„Трябва да има контролен орган, който да проверява, преди да издаде разрешение за такъв кабинет кабинет. Задължително е лекарят да има доказана специалност, а не курсове." - подчертава още специалистът.

 

В „Св. Анна" ще слагат зъбни импланти

 

Поставяне на зъбни импланти, като част от сумата се поема от здравната каса, предвиждат да започнат скоро в болница „Света Анна". Това съобщи началникът на Клиниката по лицево-челюстна хирургия и оториноларингология там, доц. Желю Димов. Ако болницата се договори с касата, ще бъде първото държавно лечебно заведение, което ще работи по този начин.

Вече са оборудвани двата нови кабинета, в които ще се поставят зъбни импланти по клинична пътека. Клиниката разполага и със специалист имплантолог, съобщи още доц. Димов. За да стартира дейността обаче, тя трябва да получи акредитация. Към момента няма клинична пътека, която да покрива някаква част от парите необходими за имплантирането на зъб. Изработването на такава бави старта на новата дейност, но от клиниката са уверени, че е възможно. Още не е ясно също, дали пътеката ще покрива самия имплант или поставянето му.

Около 2000 лева излиза поставянето на такъв зъб в частен кабинет. Сумата обаче може да скочи още в зависимост и от цената на самия имплант. За да се избегне спекулация с тази цена от „Света Анна" предвиждат той да може да се закупи от пациента от аптеката на болницата.


12-те кръга на Ада, наречен „бърнаут“

12-те кръга на Ада, наречен „бърнаут“

Чувствали ли сте се някога опустошени? Не ви се работи, не ви се среща с хора, слушате, но не чувате? Вероятно сте в капана на една от 12-те фази на „прегарянето". Как да се измъкнете? Отговаря гуруто Хамза Кан.
Жожоба и арган в шампоана съживяват косата

Жожоба и арган в шампоана съживяват косата

Флиртът с лъчите, морето и бриза през лятото „уморяват" косата. Можем ли да й върнем живеца през есента, с помощта на ароматни маски и добра диета? И как да я подсилим за зимата? Попитахме д-р Галина Арабаджиева.
Динята сваля кръвното, пъпешът – холестерола

Динята сваля кръвното, пъпешът – холестерола

Вкусни, ароматни, освежаващи. Динята и пъпешът са съкровища на масата през лятото. Какво ги прави приятел на сърцето, бъбреците и стомаха? И защо са полезни със семките? Попитахме д-р Райна Стоянова.
Фреш вместо енергийна напитка

Фреш вместо енергийна напитка

Независимо дали е време за купон или тежък ден в офиса, мнозина посягат към енергийните напитки. Защо трябва да внимаваме с тонизиращите кенчета и с какво да ги сменим? Отговаря диетологът проф. Донка Байкова.

Перфектната жена в сантиметри

Перфектната жена в сантиметри

Красавица №1 има очите на Ан Хатауей, скулите на Кейт Мос, носа на херцогиня Кейт, формите на Скарлет Йохансон и Кейт Уинслет, краката на Камерън Диас, дупето на Джей Ло, деколтето на Кели Брук и усмивката на Черил Коул.
Целувайте се за здраве!

Целувайте се за здраве!

По-силна от хапче за кръвно. По-релаксираща от медитация. По-ефективна от паста за зъби. Целувката е всичко това. В Световния й ден – 6 юли, ви даваме поне 7 причини да се "лекувате" с ласки.
Кардио на гладно топи мазнинките

Кардио на гладно топи мазнинките

В началото на лятото борбата за по-хлътнал корем и стегнато дупе е безмилостна. Как да влезем във форма за плажа, без да се поболеем или контузим? Отговаря фитнес инструкторът Стоян Дудов.
Лавандула държи комарите далеч

Лавандула държи комарите далеч

Лятото е рай не само за почивка и забавления, но и за "армията" от жилещи насекоми. Как да се опазим от напастта на пчели, оси и комари? Ето съветите на хомеопата д-р Мариян Иванов.
Летният флирт лекува самочувствието

Летният флирт лекува самочувствието

Лятото винаги събужда зов за любов. Но какви са плюсовете и минусите от романса край вълните през ваканцията? Рецептата за здравословен флирт дава психотерапевтът проф. Захарина Савова.
 Косата пада заради диети, стрес и болни зъби

Косата пада заради диети, стрес и болни зъби

След студа, снега и вятъра през зимата, гривата има нужда от възраждане през пролетта. Как да се преборим с косопада и цъфтежа, без скъпи маски и шампоани? Попитахме дерматолога д-р Галина Арабаджиева.
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Одобрявате ли намалението на таксата за болничен престой на един лев?

Април 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм