Време е за повече пари в здравеопазването
Какво се предлага
Допълващят модел на здравно осигуряване е по-добрата посока на реформа. Смяната на НЗОК с други каси не е решение на въпроса.Това да се сменяват рязко здравни каси не виждам как ще стане. Не мога да кажа, че съм добре запознат с двата модела, които се предлагат. На 26-ти септемрви ще получим по-изчерпателна информация и ще ни бъде отговорено на много повече въпроси. Само в обсъждането ще се роди истината.
Трябва ли да се вдигне здравната вноска
Не може всички да плащат еднакво. Нужно е да има стъпаловидност. Например възрастни, деца, неосигурени са различни социални групи и не може да са под един знаменател със всичики останали.
Трябва ли да има промени
Най-големият риск е да не харесат модела, предложен от министър Ананиев и да остане положението както е в момента-това е най-лошият вариант. Всички виждаме, че нещата сега не са добре. Риск е да се запази статуквото. Преди да се случат промените обаче, трябва добре да се оптимизира спешната помощ, нещо което предстои. Да се вкара и електронното здравеопазване. Да има контрол. Да има информационна система, която да показва какво е здравословното сътояние на всеки пациент, какви лекарства са му изписани, каква терапия му е приложена. Да може да се направи една обща картина на заболеваемостта, защото ако на един хронично болен му се прави застраховка, тя може би няма да е същата като за един здрав човек.
Без резки стъпки докъде го дакарахме
- до търговски дружества, които трупат дългове, които реално изпълняват социални функиции, за които никой не може да плати социалната страна. Това добре ли е? Трябва да се тръгне към някакви стъпки, към някаква реформа, не може да продължаваме по този начин. Ако реформите се случат лекарите ще бъдат доволни, защото ще разполагат с повече пари за лечението на пациентите си. Защото ще има допълнителни средства за това освен тези от НЗОК.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев