Грешните стъпки са опасни

Какво се предлага
Запазване на здравно осигурителния модел с 8% вноска, солидарно разходван (разходо-оправдателен модел) и надграждане (допълващ), чрез въвеждане на задължително допълнително здравно застраховане. Застрахователните премии ще се определят от възрастта на пациентите, но отново разходването е солидарно и тук ще се включат различните застрахователи. Без съмнение системата има потребност от допълнително финансиране. Но още по-важно е как ще се разходват средствата. За съжаление в предлагания модел не се говори за втори пакет. Промените се отнасят само за болнична помощ. Притеснително е, че пакета медицински дейности се разширява, като се включват и медицинските изделия. От това следва, че разходите ще нарастнат значително и без ефективен контрол отново ще има същите проблеми.
Удачно ли е да се демонополизара НЗОК
Добре е солидарният пакет да е в ангажимента на НЗОК, но допълнителното застрахововане може да бъде към различни застрахователи, т.е. каси. Конкуренцията по принцип е двигател, но в един ограничен пазар, в който се разходват недостатъчно финансови средства, съществуването на много каси крие сериозни рискове. За да бъда ясна, „малката постна пица" според един бивш министър на финансите ще бъде разделена на малки парчета, почти трохи и това ще застраши съществуването им.
Трябва ли да се вдигне здравната вноска
Еднозначният отговор е труден. Сега съществуващата здравна вноска е недостатъчна, значително по-малка от тази в други страни, а пациентите очакват европейско качество на лечение със скъпи медикаменти, в модерни викокотехнологични болници. Преди да се реши дали да се увеличи вноската, държавата трябва да приведе дължимите суми за категориите освободени лица, да се остойностят медицинските дейности, в т.число трудът на медиците, да се оптимизира пакета медицински дейности, да се въведе електронното здравеопазване. Само тогава ще има яснота какъв ресурс допълнително е необходим. За съжаление, вдигането на вноската ще натовари само коректните платци.
Трябва ли да има промени
Грешната стъпка е по-опасна. Промени трябва да има, но нека обществото да се запознае с предлаганите модели, да се чуят мненията на експертите по здравна политика и мениджмънт, на пациентите, на съсловните организации. Реформа на парче, няма да доведе до по-добро здравеопазване. Нищо не се предлага в извънболничната помощ и спешната. Вероятно според управляващите, там нещата са добре и няма проблеми. Фокусът е разходването на средствата само в болниците. Ежегодно ще се определя персонален лимит на пациента. Касата ще заплаща 85% , а пациентът ще поема останалите 15% до лимита. Ако сумата на медицинската услуга е над опрелената граница, ще се включи солидарното разходване на средствата от задължителното допълнително здравно застраховане.
Без съмнение промени трябва да има, но добре обмислени. Преди да се вземат политически решения, трябва да говорят експертите. Дано този път изберем правилните стъпки към чаканата реформа.

По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков

Политическите партии спряха реформата

Болниците бяха много още през 2003 г.

По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов

"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев

Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев

Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев

НЗОК ще стане и застраховател

Районни колегии подкрепиха БЛС за новия модел
