Лекарствата са проблем и на САЩ

Разходите за медикаменти са проблем не само за България, но и за една от най-развитите здравни системи в света, каквато е американската. Спорът дали да се използват повече иновативни лекарства, които са по-скъпи, ако съществуват генерични аналози върви с пълна сила и в САЩ. Причината за това са огромните разлики в сметката, която плаща обществото, в случая, при напълно съпоставими крайни резултати за състоянието на пациентите. Това показва изследване, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация (JAMA). Данните в него са за 2016 г.
$925 млн. или близо на един милиард долара по-малко е можела да плати „Медикеър" през 2016 г. за лекарства с рецепта, ако е използвала генерични медикаменти вместо иновативни. Това показват резултатите от проучването, публикувано от Американската медицинска асоциация. Цифрите звучат впечатляващо дори на фона на разходите на САЩ за здравеопазване. Общо те са възлизали на над 3.3 трилиона долара през 2016 г. Средствата, които са дошли по линия на „Медикеър" са били над $672 млрд. От тях над $95.4 млрд. са били за лекарства с рецепта при общо $328.6 млрд. харчове за медикаменти в цялата страна. При тези впечатляващи цифри никак не е чудно, че борбата за намаляването на това перо разходи тече с пълна сила и в Америка.
29 са били иновативните комбинирани медикаменти
сред общо 1500, които са формирали най-голяма част от разходите на „Медикеър" за лекарства през 2015 г. Всички те обаче имат свои генерични аналози като отделни продукти. Изследователите решават да проверят колко биха намалели разходите за лечение през 2016 г., ако всички комбинирани медикаменти се заменят с генеричните им аналози, които са по-евтини. За тази цел те ги разделят в три групи. При първата се заместват иновативните лекарства с генеричните им аналози в същите дози и спестените средства възлизат на $235 млн., при втората дозите са различни, а икономиите са $219 млн., а при третата група медикамент се заменя с идентична генерична терапия. Икономиите тук са най-големи - $471 млн. Отделно експертите са пресметнали, че за десетте най-скъпи бранда на комбинирани лекарства потенциалната икономия при замяната им с отделните генерични еквиваленти в тях за пет години назад би била $2.1 млрд след отстъпките.
Според изследователите няма и съществена разлика
в терапевтичния ефект за пациентите. Комбинираните продукти намаляват затрудненията на пациентите от това да приемат по няколко лекарства накуп вместо едно. Заради това се счита, че хората спазват терапията си по-точно и резултатите от лечението им са по-добри. Според изследването обаче не съществува ясно изразена подобна зависимост. Даването на едно лекарство с например три съставки, сравнено с приемането им поотделно води до умерени ползи за хората, добавят изследователите. Разликата в цената обаче е огромна, защото то се води иновативно. Въпреки това Американската агенция за храни и лекарства (FDA) повишава броя на разрешителните в тази посока – от 1.2 разрешения за година през 80-те до 7 след 2010 г., добавят американските експерти.
Разходите за медикаменти продължават да тревожат
и най-големият платец у нас - здравната каса. Бюджетът на фонда по това пери нараства всяка година с над 100 млн. лв. Тази се очаква те да стигнат 1.12 млрд. лв. От тях 755 млн. лв. ще са за домашно лечение, а останалите за онкомедикаменти в болниците. Заради постоянния темп на нарастване на разходите от касата търсят нови начини да го овладеят, като все по-често поглеждат към възможностите да се разшири употребата на генерични медикаменти. Засега обаче не ясно какви ще са решенията.

FDA одобри лекарство за превенция на ХИВ

ЕС забранява на Китай търгове за медицински изделия

Нигерийска компания ще произвежда тестове за ХИВ

Рязко увеличение на Хепатит А в ЕС

Болница в Израел е ударена от иранска ракета

Австалия вдига забраната за кръводаряване от хомосексуални

FDA съкращава времето за преглед на лекарства

Младите в по-голям риск от рак на апендикса

Един от шест души с психично заболяване в Европа
