Повече права за хората с ментални проблеми

Подкрепящият няма да има пожизнено право на настойник. С редица документи правото му на съветник на човека в нужда ще бъде строго регламентирано като време и конкретно събитие.
По този начин хората с деменция или психични увреждания, ще могат да решават при управление и разпореждане с движими и недвижими вещи, финансови средства, сключване на сделки, решение за лечение, участие в административни и съдебни производства. При сключване или за прекратяване на брак, репродукция, оставяне на завещание и сдружаване с нестопанска цел, хората ще имат право да решават напълно самостоятелно. Това обаче ще става след провеждане на консултация със съответния специалист – юрист или лекар.
Новите текстове са съобразени с ратифицираната от България в началото на 2012 г. Конвенция на ООН за правата на хора с увреждания. Те са и отговор на осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека срещу България („Станев срещу България" от 17 януари 2012 г., и „Станков срещу България" от 17 март 2015 г.), с които се приема, че настаняването на лица с психични разстройства в социален дом, без да се потърси тяхното становище, нарушава основни права, защитени от Европейската конвенция по правата на човека.

Институциите не само да слушат, а и да чуват

Глухонемите викат линейка през смартфон
