Неврология

Стресът провокира епилепсията

24-08-2018 08:30
Лечението на заболяването изисква време, постоянство и индивидуален подход към пациента, казва д-р Пламен Цанев Стресът провокира епилепсията
Clinica.bg

press@clinica.bg

Ако хемофилията е болестта на кралете, то епилепсията сигурно е на вдъхновените и творците. Още в дълбока древност са я смятали за мистична, а сред известните хора, които са страдали от нея е талантлив писател като Достоевски. Защо се появява тя, как се проявява, какво да правим, ако имаме проблеми, попитахме д-р Пламен Цанев. Той е част от екипа на отделението по Нервни болести на болница „Тракия".

- Д-р Цанев, епилепсията е сред заболяванията, за които се смята, че се срещат рядко, така ли е?

- Епилепсията се нарежда на четвърто място по значимост сред неврологичните заболявания в световен мащаб. Честотата на заболяването е около 5 до 10 на 1000. Честотата ѝ в България вероятно е подобна. Обикновено хората свързват епилепсията с така наречените генерализирани тонично- клонични припадъци, при които човек губи съзнание и получава гърчове, но те не са най-често срещани. Вероятно затова хората смятат, че епилепсията е сравнително рядко срещано заболяване.

- Какво представлява епилепсията?

- Епилепсията е заболяване, което протича с непровокирани пристъпи, дължащи се на синхронни електрически разряди на група неврони в мозъка. Заболяването протича с различни симптоми при всеки пациент, в зависимост от това къде в кората са локализирани тези разряди, дали обхващат целия мозък или само част от него. Съответно има епилепсии, които са със загуба на съзнание, които обхващат целия мозък – така наречените генерализирани епилепсии и други, които обхващат само част от мозъка, наречени парциални – те не са свързани със загуба на съзнание, но протичат с различни признаци – потрепване и изтръпване на ръката, лицето, обърканост и психични симптоми, симптоми от вътрешни органи и други.

- Кога човек трябва да предположи, че е получил частичен епилептичен пристъп?

- За да кажем, че един пациент вероятно има епилепсия, той трябва да е получил най-малко 2 непровокирани пристъпа. Епилептичните пристъпи са стереотипни, протичат по един и същи начин, започват и свършват внезапно и продължават сравнително кратко време. Тогава с голяма вероятност можем да определим един пристъп като епилептичен. В много случаи характерът на пристъпа може да бъде друг – например колапс, прилошаване и т.н., които не са епилепсия. Произходът на епилептичните пристъпи е винаги от главния мозък. Всички други, които са свързани със сърцето или с други органи, с промени в метаболизма и т.н. нямат епилептичен произход.

- Как се установява епилепсията?

- Диагностиката на епилепсията започва с разговор с пациента и с описание на пристъпа от него или от близките му, които са присъствали по време на неговото протичане. Най-добре би било ако медицинско лице получи възможност лично да наблюдава протичането на епилептичния пристъп. Днес всеки мобилен телефон може да записва видео, затова е възможно близките на болните да снимат пристъпа, ако той е свързан със загуба на съзнание или самият пациент да направи запис,

ВИЗИТКА

 

Д-р Пламен Цанев е специализирал епилептология и електроенцефалография в Медицински университет Пловдив, Медицински университет София и в Институт по неврология в Лондон.

Завършва медицина в МУ – Пловдив през 1984 г., а през 1992 г. придобива специалност по неврология. От 1987 г. до 2014 г. работи в Неврологичнa клиника на УМБАЛ Стара Загора и в Катедра по неврология към Медицински факултет на Тракийския университет в Стара Загора. От 2014 г. д-р Пламен Цанев е част от екипа на отделението по Нервни болести на Болница „Тракия".

ако е в състояние. Когато лекарят наблюдава пристъпа, той може да с по–голяма вероятност да установи дали става дума за епилепсия и да се ориентира откъде произхожда той – например, ако парциалният пристъп обхваща лявата ръка, значи пристъпът идва от дясното полукълбо на мозъка и обратно. Важно е също колко време продължава той, променя ли се съзнанието на пациента – става ли той объркан или е способен да отговаря адекватно на въпроси. Друг вид изследвания са инструменталните, сред които утвърден метод е енцефалографията, тъй като освен клинични прояви при епилепсията има и електрически прояви в главния мозък. Важна е честотата на пристъпите – дали са ежедневни или се случват веднъж в годината или на няколко години. При пациентите с генерализирани пристъпи дългосрочните последици са по-сериозни. Всички тези признаци определят и подходите за лечение на епилепсията при различните пациенти.

- Можем ли да развием епилепсия през годините или обикновено заболяването се проявява с раждането?

- Има два вида епилепсия – едната е идиопатична епилепсия, която е скрита и се проявява в даден момент от живота на човека. Обикновено причините за нейната проява в този случай остават неясни или поне не могат да се установят със съвременните методи на изследване. При около 5% от случаите причина за епилептичните пристъпи са генетични фактори, които обикновено се проявяват още в детска възраст. По-голямата част от случаите са на придобита епилепсия. Това е възможно са се случи с плода още по време на бременността. Една голяма част от случаите са плод на травматични раждания, често заради предизвикани кръвоизливи в мозъка на детето. Причина за появата на епилептични пристъпи може да бъдат инфекции на централната нервна система - енцефалити, менингоенцефалити. След раждането има два пика във възрастовата честота за проява на епилепсия – в детска възраст до около 7 – 10 години и във възрастта над 60 години, когато започват да се проявяват съдовите заболявания като атеросклерозата, мозъчни инсулти, появата на туморни образувания, черепно-мозъчни травми от катастрофи или удари и други фактори, които могат да провокират появата на епилептични пристъпи.

- Стресът и нервното напрежение могат ли да предизвикат епилепсия?

- Състоянията на нервно напрежение, безсъние, стрес могат по-скоро да предизвикат зачестяване на епилептичните пристъпи при хора, при които това заболяване е вече диагностицирано. Сами по себе си стресът и нервното напрежение няма данни да отключват епилепсия.

- Доколко съвременната медицина е способна да се справи с това заболяване? Погледната отстрани епилепсията изглежда коварно и неподатливо на лечение заболяване?

- Успехът на лечението зависи от вида на пристъпите и от причината за тяхното пораждане. Има пристъпи, които се повлияват веднага от медикаментите и повече не се проявяват. Това са например типичните абсанси - епилептични пристъпи, характерни за детската възраст, така наречената Роландова епилепсия и други. Има и други видове доброкачествени епилепсии, които също се повлияват успешно от медикаментите. Целта на терапията е пристъпите да се прекратят или поне да бъде разредена честотата им. Но има и една група епилепсии, наречени рефрактерни, които трудно се повлияват от медикаментозната терапия. Тогава може да се потърси решение с хирургично лечение.

- Какво поведение трябва да пазят пациентите, при които е констатирана епилепсия и е предприето лечение?

- Всички пациенти с диагноза епилепсия се диспансеризират при невролог. Той ги наблюдава, като обикновено на всеки 6 месеца ги насочва за енцефалографско изследване и води терапията на болестта. Около 90% от пациентите с епилептични пристъпи са обхванати от системата на диспансеризация. Мога да ги посъветвам само да вземат редовно предписаните им лекарства и да посещават регулярните прегледи при своя невролог.


Спортът да е съобразен с възрастта на детето

Спортът да е съобразен с възрастта на детето

Младежите трупат мускули с фитнес и анаболи, но препарати объркват хормоните и водят до стерилитет, каззва д-р Росица Шейтанова
Торакалният ултразвук във фокуса на пулмолозите

Торакалният ултразвук във фокуса на пулмолозите

Специалисти по белодробни болести бяха обучени за работа с него по време на лятна научна среща, съобщиха от БДББ
Кожният рак засяга все по-млади хора

Кожният рак засяга все по-млади хора

Специалистите от КОЦ-Пловдив отчитат тревожен ръст на напреднали кожни тумори и подчертават нуждата от профилактика и ранна диагностика

Спасиха двама с калциноза на коронарните съдове

Спасиха двама с калциноза на коронарните съдове

Кардиолози в болница „Тракия" приложиха за първи път литотрипсия при тази диагноза в старозагорско

Недостигът на витамини удря костите

Недостигът на витамини удря костите

Ефикасната балонната кифопластика при счупвания в резултат на остеопороза не се поема от НЗОК, казва д-р Станислав Милев
Имаме много желаещи за участие в Генома на България

Имаме много желаещи за участие в Генома на България

С проекта ще определим честотата на патогенни варианти за тежки генетични заболявания, които се нуждаят от ранна профилактика, диагностика и лечение, казва проф. Радка Кънева

Болниците остават без контрол и нови цени

Болниците остават без контрол и нови цени

В проекта за рамков договор няма договорени промени в начина, по който ще се действа, ако парите за тях не стигнат

Желанието за развитие на младите алерголози расте

Желанието за развитие на младите алерголози расте

Тази година отново имаме специална сесия за тях в националната ни конференция, така те могат да представят опита, който са натрупали, казва д-р Симеон Узунов

Kакво трябва да знаем за подаграта

Kакво трябва да знаем за подаграта

Правилна диета, упражнения и терапия могат да облекчат симптомите на това хронично заболяване

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Тя би могла да бъде много полезна както на самите лекари, които са сред професионалистите с най-високи нива на стрес и бърнаут, така и на пациентите им, казва проф. Юлияна Йорданова
1 2 3 4 5 ... 71 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм