Здравословното хранене може да ни разболее

Една от основните характеристики на орторексията е, че изборът на храна е базиран върху страха в организма ни да не попадне нещо вредно. Фокусирането върху здравословното хранене обаче трудно може да бъде припознато като проблем, смятат психолозите. Това е и основното предизвикателство при диагностицирането на разстройството. Хората с орторексия обикновено не осъзнават какво се случва с тях. Дори за близките им е необходимо много време да видят, че e прекрачена границата.
Страдащите от това хранително разстройство отделят много време и енергия планирайки, с какво да се хранят. Те избягват нездравословната храна в ресторантите. Това обаче може да доведе до пълната им социална изолация, отказвайки срещи с приятели навън, коментират още специалисти. Докато изваждат от менюто си все повече и повече храни, орторексиците могат да лишат организма си от ценни вещества. Те могат дори да забравят да се хранят, тоест да спрат да усещат кога са гладни, твърдят още специалистите. Освен това чувстват вина, когато не спазват стриктно диетата си.
Според диетолога доц. Светослав Ханджиев, за да не стигаме до хранителни разстройства трябва да ядем балансирано. Най-важното при определянето на ежедневното ни меню са нуждите на организма ни. „Да не забравяме, че диетата не е режим за отслабване, а лечебно хранене, и за различните заболявания то е различно. На болните от анемия се препоръчва месо, на тези с подагра пък – то да се изключи от храненето. В крайна сметка всеки може сам да избира, какво да яде, особено след като човек е минал 25 години. Но да се забранява на деца яденето на месо и животински продукти изобщо, тоест да се карат да бъдат вегани, това е престъпление." - подчертава още доц. Ханджиев.
Медийното внимание върху различните здравословни храни и целият пазарен сектор посветен на такива продукти, води до огромното популяризиране на този начин на хранене, което е предпоставка за задълбочаване на проблема, смята здравният специалист Натали Уингфилд, цитирана от The Health Journal.
Диетологът доц. Светослав Ханджиев също подчертава ролята на медиите в разпространението на митове, за това кое е здравословно. Много често според него се цитират хора, които нямат подходящо образование. Медиите обаче биха могли да бъдат и безценен съюзник в ограмотяването по отношение на правилното хранене, смята той.
Орторексията все още не е потвърдена официално като диагноза. Някои психолози обаче призовават за нейното признаване, за да се помогне на онези, които вече страдат от заболяването и търсят помощ. И в България все повече са случаите на вманиачаване по здравословната храна най-вече сред младите хора, коментира още доц. Светослав Ханджиев.

12-те кръга на Ада, наречен „бърнаут“

Жожоба и арган в шампоана съживяват косата

Динята сваля кръвното, пъпешът – холестерола

Фреш вместо енергийна напитка

Перфектната жена в сантиметри

Целувайте се за здраве!

Кардио на гладно топи мазнинките

Лавандула държи комарите далеч

Летният флирт лекува самочувствието
